Kolejna zaraza w Polsce. COVID uśpił czujność, przerażające dane

2021-07-25 10:09
Groźne kleszcze wracają na Śląsk. To prawdziwa inwazja! Eksperci apelują o ostrożność
Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Groźne kleszcze wracają na Śląsk. To prawdziwa inwazja! Eksperci apelują o ostrożność

Od 1 stycznia do 15 lipca odnotowano w Polsce 4373 przypadki boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w ostatnim zestawieniu. Kleszcze żyją głównie w lasach, na obszarach porośniętych trawami, w gęstych zaroślach, paprociach i miejskich parkach. Lekarze radzą, by wybierając się w takie miejsca, szczególnie do lasu, założyć dopasowane spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty – pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami.

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

 Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu. Boreliozę leczy się antybiotykami.

Przeciwko boreliozie nie ma szczepionki.

Zarażenie się boreliozą od kleszcza mogą sygnalizować objawy grypopodobne (łamanie w kościach, podwyższona temperatura). Gdy się zatem pojawią, sięgamy po aspirynę lub paracetamol. Wkrótce powraca dobre samopoczucie i zapominamy o całej sprawie, tymczasem choroba rozwija się dalej.

Jeśli mamy szczęście, na ciele pojawi się rumień wędrujący. Jest to jedyny charakterystyczny dla tej choroby objaw. Występuje tylko w boreliozie. Ma postać okrągłej czerwonej plamy na skórze. Jest ona cieplejsza od reszty ciała, lekko wypukła i bolesna. Potem stopniowo zanika, jaśniejąc od środka. Rumień pojawia się we wczesnej fazie choroby. Na tym etapie łatwo ją zwalczyć antybiotykami przyjmowanymi minimum przez 3-4 tygodnie. 

Co to jest borelioza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE