Kolejny lockdown w Polsce? Zasady, przepisy. Co z Wielkanocą? Oto najnowsze ustalenia

2021-03-17 11:00
Koronawirus atakuje. Kolejny lockdown w Polsce? Najnowsze ustalenia
Autor: GRAFIKA SE Maciej Jabłoński

W środę, 17 marca, Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. To może oznaczać wysokie ryzyko wprowadzenia kolejnego lockdown'u w kraju, bo od tego, czy wejdzie on w życie, miała zależeć właśnie liczba nowych zakażeń. Jakie będą nas obowiązywać zasady i przepisy, gdy taki scenariusz się ziści? Co z Wielkanocą? Wiele osób obawia się, czy będzie mogło spędzić najbliższe święta z rodziną i przyjaciółmi. Oto najnowsze ustalenia. Niestety, nie mamy dobrych informacji.

Nieoficjalne doniesienia mówią, że ogólnopolski lockdown jest już niemal pewny. To efekt raportu Ministerstwa Zdrowia, z którego wynika, że w Polsce odnotowano ponad 25 tysięcy kolejnych zakażeń koronawirusem w ciągu minionej doby. To dane przedstawione przez resort zdrowia w środę, 17 marca. Wprowadzenie lockdownu w całym kraju oznaczałoby wejście w życie nowych przepisów i zasad. Idąc śladem województw, w których lockdown jest już wprowadzony, w całym kraju zamknięto by ponownie hotele i miejsca noclegowe, kina, teatry, galerie handlowe, stoki narciarskie, korty tenisowe, baseny. Wciąż zamknięte pozostałyby też siłownie i restauracje. Jeszcze oficjalnie nie potwierdzono tych doniesień, nie wiadomo też, od kiedy ewentualny lockdown miałby obowiązywać. A co z Wielkanocą? Pierwsze ustalenia już się pojawiły. Sprawdźcie poniżej, co do tej pory wiadomo.

Wielkanoc 2021 w Polsce i lockdown. Będą kolejne zakazy przez koronawirusa?

Jeśli lockdown zostanie w Polsce wprowadzony, co z Wielkanocą 2021? Przedstawiciele resortu zdrowia zdradzali wcześniej w mediach, że brany jest pod uwagę wariant zakazów podobny do tych, które obowiązywały w czasie świąt Bożego Narodzenia lub Sylwestra. Chodzi więc o zakaz przemieszczania się lub/i ograniczenie przebywania w jednym domu/mieszkaniu do pięciu osób, nie licząc członków rodziny. To dla wielu katastrofa, która oznaczałaby, że niektórzy nie będą mogli pojechać do rodziny czy przyjaciół i spędzić z nimi świąt wielkanocnych. Czy kościoły również zostaną na ten czas zamknięte? Nie wiadomo. Do tej pory rząd zapewniał, że tak się nie stanie, bo kościoły powinny być w święta otwarte. W obliczu tak dużego wzrostu liczby zakażeń, niewykluczone, że te zapewnienia ulegną zmianie. 

Express Biedrzyckiej - Hanna Gill-Piątek: Epidemia zarządza rządem, a nie rząd epidemią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE