Koronawirus: Dyrektor Pfizera zdradził, kiedy nastąpi powrót do normalności. Aż trudno w to uwierzyć

2021-04-16 10:02 Bartosz Wojsa
Pfizer rozpoczyna badania nad szczepionką przeciw COVID-19 z udziałem małych dzieci
Autor: Getty Images

Dyrektor generalny Pfizera, producenta szczepionek na koronawirusa, w wywiadzie dla kilku europejskich gazet ogłosił zwiększenie dostawy szczepionek. Albert Bourla zdradził też, kiedy jego zdaniem nastąpi powrót do normalności, czyli czasów sprzed pandemii COVID-19. Aż trudno w to uwierzyć! Termin jest bardzo blisko. Jeżeli to się sprawdzi, wiele osób odetchnie z ulgą.

Pfizer cztery razy zwiększy dostawy szczepionek w porównaniu z pierwszym kwartałem - ogłosił dyrektor generalny koncernu Albert Bourla w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" i kilku europejskich gazet. W wywiadzie opublikowanym w czwartek na stronie internetowej włoskiego dziennika Albert Bourla zapewnił: "Za parę miesięcy nie będzie więcej problemu dostępności szczepionek". "Planujemy drastycznie zwiększyć nasze dostawy szczepionek do krajów europejskich w nadchodzących tygodniach. W tym kwartale dostarczymy ponad cztery razy więcej niż w pierwszym: to będzie 250 milionów dawek po tym, jak do marca wysłaliśmy 62 miliony" - ogłosił. "I dyskutujemy, by było to jeszcze więcej. Ufam, że nam się uda" - stwierdził szef Pfizera. Zastrzegł jednocześnie: "Oczywiście jest zawsze możliwość , że coś pójdzie nie tak, co pokazują problemy, jakie mają inne firmy". "Ale - oświadczył - jestem optymistą, bo do tej pory wyprodukowaliśmy bardzo dużo szczepionek". Podkreślił, że są one skuteczne "prawie w 100 proc. przypadków".

Koronawirus: Dyrektor Pfizera zdradził, kiedy nastąpi powrót do normalności. "Wierzę, że będzie to jesienią"

Wyznał, że wierzy w szanse na powrót do normalności na jesieni. "Widzimy to na przykładzie Izraela. Oczywiście to mały kraj z zamkniętymi granicami, wyjazdy i przyjazdy są ograniczone, a ludność żyje niemal w ciągłym stanie wojny, zatem potrafi błyskawicznie odpowiedzieć na kryzys" - zastrzegł urodzony w Grecji Albert Bourla. "Lecz tam zdołaliśmy pokazać całemu światu, że jest nadzieja. Taki był sens badań nad danymi izraelskimi" - podkreślił. Wskazał, że w Izraelu widać prawdziwe rezultaty szczepionki. Zdaniem szefa koncernu, "kiedy zaszczepi się znaczną część populacji, możliwy staje się powrót do prawie takiego życia, jak przedtem". Poinformował, że firma co tydzień rozmawia z Unią Europejską w sprawie dostaw i wyraził opinię, że UE jest "usatysfakcjonowana". "W naszej fabryce w Puurs w Belgii planujemy do maja osiągnąć rytm produkcji około 100 milionów dawek miesięcznie; ze stałym wzrostem w następnych miesiącach" - ogłosił.

Koronawirus: Dyrektor Pfizera zdradził, kiedy nastąpi powrót do normalności. "Trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona"

Bourla pytany o to, jak wytłumaczyć opóźnienie krajów Unii w szczepieniach w porównaniu z USA czy Wielką Brytanią, odparł przysłowiem: "Trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona". Ocenił też: "Jeśli spojrzy się na dane z Europy, nie jest w tyle na tle innych wielkich państw. Dostarczenie dawek dla 447 milionów osób i podanie ich to kolosalna misja". W ocenie dyrektora generalnego mechanizm dostaw działa. "Wszystkich 27 krajów otrzymuje tyle, ile poprosiło" - powiedział. "Wszystkie dawki dochodzą, dokładnie 99,9 procent. Problemem jest to, że UE jest bardzo duża i nie wszyscy dostawcy zdołali dostarczyć tyle, ile obiecali. Ale teraz przyspieszamy produkcję i sądzę, że w ciągu paru miesięcy nie będzie więcej problemów z dostępnością; wystarczy szczepionek" - zapewnił Bourla.

Koronawirus: Dyrektor Pfizera zdradził, kiedy nastąpi powrót do normalności. COVID-19 będzie jak grypa?

Zapewnił, że jego firma gotowa jest uzupełnić lukę w dostawach, spowodowaną przez problemy z preparatami AstraZeneca i Johnson & Johnson. "Jeśli będzie taka możliwość, Pfizer i BioNTech są gotowe zapewnić Europie setki milionów dawek więcej w 2022 i 2023 roku wyprodukowanych w naszych europejskich fabrykach. Nasza sieć ma zdolność wyprodukowania ponad 3 miliardów dawek w przyszłym roku" - poinformował dyrektor generalny. Przyznał, że rozmawia zarówno z Brukselą, jak i z szefami państw i rządów. O szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen powiedział: "Nigdy nie widziałem lidera, który tak dobrze zna szczegóły dotyczące Covid-19, jak ona". Przyznał, że przywódcy krajów, z którymi rozmawia są zaniepokojeni o swoich obywateli. "W tym momencie współpraca Pfizera z Europą jest znakomita"- ocenił. Według informacji przekazanych przez szefa koncernu szczepionka jest skuteczna wobec różnych wariantów koronawirusa. Dodał, że szczepiona już została zaaprobowana dla osób w wieku 16-18 lat, a jej skuteczność jest 100-procentowa. Wyraził nadzieję na rychłe zatwierdzenie również dla dzieci w wieku 12-15 lat. Ponadto, jak zaznaczył, trwają teraz badania skuteczności w grupie wiekowej 5-11 lat, 2-5 lat oraz poniżej 2 lat. Zdaniem Bourli koronawirus będzie całkowicie pod kontrolą, a "wkrótce Covid-19 będzie jak grypa". Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że powtórne szczepienie będzie jednak konieczne.

dr Jacek Nasiłowski: 1/3 testów na covid-19 daje fałszywy wynik [Super Raport]
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze