Nie jesteś skazany na wrzody

i

Autor: Shutterstock

Nie jesteś skazany na wrzody

2015-03-25 3:00

Kiedyś sądzono, że wrzody żołądka i dwunastnicy powodowane są głównie przez stresy. Teraz wiadomo, że zdarzają się one także osobom prowadzącym spokojny tryb życia. Nie trzeba się z nimi męczyć, leczenie jest bardzo skuteczne.

Gdy przychodzi wiosna, częściej mamy kłopoty ze zgagą, wzdęciami i bólem brzucha, zwłaszcza na czczo i po jedzeniu. To typowe objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Tak powstają wrzody

Nasz żołądek i dwunastnica są wypełnione częściowo kwasem solnym. To dzięki niemu trawimy spożywane produkty. Kwas solny jest silnie żrący, ale błona śluzowa, która wyścieła narządy układu pokarmowego, potrafi się bronić. Jednak u osób cierpiących na chorobę wrzodową dochodzi do utraty równowagi. Powstają nadżerki, które się powiększają i pogłębiają. Tak powstają wrzody żołądka i dwunastnicy.

Przyczyny choroby

Za większość zachorowań na wrzody żołądka i dwunastnicy odpowiedzialna jest bakteria Helicobacter pylori. Uszkadza ona bowiem błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Jednak nie wszyscy nosiciele bakterii, a jedynie ok. 10 proc. ma kłopot z wrzodami.

Przyczyną wrzodów może być również nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Prawdopodobnie w grę wchodzi także dziedziczenie, bo u 50 proc. chorych ta choroba występuje rodzinnie. Większe skłonności do wrzodów żołądka mają także osoby z grupą krwi 0. Przyczyną wrzodów może być także zarzucanie żółci do żołądka, nadużywanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwreumatycznych. Wrzodom sprzyja także stres, bo w jego trakcie organizm wydziela więcej kwasu, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Zbadaj i wylecz

Sposobem na to, by sprawdzić, czy w żołądku oraz dwunastnicy nie ma nadżerek lub wrzodów, jest gastroskopia. Polega na umieszczeniu w górnej części układu pokarmowego pacjenta giętkiej rurki zakończonej lampką i kamerą. Za ich pomocą gastrolog ogląda powierzchnię błony śluzowej i pobiera wycinki tkanek do badania. Na ogół nie jest konieczna operacja. Lekarz najczęściej przepisuje antybiotyki i leki, które chronią błonę śluzową oraz neutralizują działania soków trawiennych.

Pamiętaj o diecie

Lekarz zaleci nam także dietę. Na pewno przez jakiś czas trzeba się będzie powstrzymać od jedzenia surowych warzyw, a zwłaszcza owoców. Eliminować trzeba także potrawy, które nasilają dolegliwości (np. ostre i tłuste pokarmy, mleko i nabiał, słodycze).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki