Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, to były chwile, które nas wzruszyły!

2014-04-07 4:00

Dla milionów Polaków pielgrzymki Jana Pawła II były najważniejszym elementem jego pontyfikatu. W trakcie ośmiu wizyt Karola Wojtyły w ojczyźnie Polacy zawsze witali go z szeroko otwartymi ramionami. Godzinami stali zasłuchani w jego słowa, nie przeszkadzały im ani upał, ani ulewa. Zewsząd było słychać skandowanie: "Niech żyje papież", "Umocnij nas", "Zostań z nami".

Pielgrzymki, które Jan Paweł II nazywał rekolekcjami pod gołym niebem, były znakiem jego pontyfikatu. Karol Wojtyła chciał przyjechać do Polski zaraz po wyborze na papieża w październiku 1978 r. Ale władze komunistyczne zgodziły się na to dopiero po długich negocjacjach, i to pod warunkiem że Ojciec Święty nie pojawi się na Śląsku i we wschodniej Polsce.

Czytaj: Kanonizacja Jana Pawła II. Ostatnia wola Ojca Świętego

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, która miała miejsce w czerwcu 1979 r., była najbardziej wzruszająca i dla papieża, i dla rodaków. Odbyła się pod hasłem "Gaude Mater Polonia", czyli "Raduj się Polsko - Matko Moja". Ojciec Święty w homilii wygłoszonej podczas mszy św. na pl. Zwycięstwa w Warszawie wzywał: "Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież, wołam z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi! Tej ziemi!". Wierni wołali: "Niech żyje papież!". Ludzie nagle przestali się bać komunistycznych władz. Śpiewali patriotyczne pieśni. Płakali. W sierpniu 1980 r. papieskie wezwanie stało się jednym z haseł "Solidarności ". Wielkie znaczenie miały słowa, którymi papież pożegnał się z rodakami, apelując: "Musicie być mocni! Musicie być wierni!".

Pielgrzymki w 1983 i 1987 r. też mobilizowały naród do walki o wolność. Piąta, nieoficjalna wizyta już w wolnej Polsce w 1995 r. trwała tylko jeden dzień. Słowa papieża, które wtedy wypowiedział, poruszyły nie tylko Polaków, lecz cały świat: "Wbrew pozorom, praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj. Pod hasłami tolerancji, w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja...". Pielgrzymka w 1997 r. trwała 10 dni. Do dziś wierni pamiętają mszę góralską, którą Ojciec Święty odprawił na Wielkiej Krokwi. Podczas siódmej, przedostatniej wizyty w Polsce w 1999 r. papież poruszył nasze serca wyznaniem o kremówkach.

Ostatni apielgrzymka Jana Pawła II do Polski była pełna wzruszeń

Ostatnia pielgrzymka Ojca Świętego do ojczyzny odbyła się w 2002 r. Chwilami można było odczuć, że papież przygotowuje rodaków do czasu, kiedy go zabraknie. Prosił w Krakowie, aby pamiętać o modlitwach za niego. Podczas tej pielgrzymki Polacy drżeli o zdrowie Jana Pawła II, któremu każdy krok sprawiał trudność. Mimo to papież dotrwał do końca i pokazał nieprawdopodobną siłę ducha. Podczas wieczornych spontanicznych spotkań z młodzieżą odżywał i z entuzjazmem prowadził dialog. Przed wejściem do samolotu powiedział: "A na końcu cóż powiedzieć: żal odjeżdżać". Mówił, że nie było mu dane ze wszystkimi się spotkać: "Może następnym razem"...

Abp Józef Kowalczyk, prymas Polski: Kiedy myślę Jan Paweł II, to...

- Ogromną radością Jana Pawła II było to, że gnieźnieński etap jego pielgrzymowania w 1979 r. mógł się odbyć wspólnie z Maryją. Cieszył się z tego, że razem z Nią znalazł się na tym wielkim szlaku dziejów, którym wielokrotnie wędrował: od Gniezna do Krakowa poprzez Jasną Górę; od świętego Wojciecha do świętego Stanisława poprzez Bogarodzicę Dziewicę, Bogiem sławioną Maryję.

Zobacz: Kanonizacja się zbliża, a oszuści już handlują fałszywymi relikwiami! Tacy nie uszanują żadnej świętości!

Polub se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki