Znów piątek trzynastego! Czemu jest pechowy?

2013-12-12 18:40

Nawet ci, którzy na co dzień nie wierzą w przesądy, w piątek trzynastego nie igrają z losem. Skąd wzięła się zła sława tego dnia? Kto pierwszy zauważył, że piątek trzynastego jest pechowy? Warto wiedzieć przed najbliższym piątkiem...

Teorii jest kilka. Pierwsza wywodzi się z tradycji chrześcijaństwa. W Ostatniej Wieczerzy uczestniczyło właśnie 13 osób. Dzień po niej, w piątek Chrystus umarł na krzyżu. Stąd pierwsze skojarzenie o nieszczęściu piątku trzynastego.

Najpopularniejsza jest jednak teoria nawiązująca do wydarzenia we Francji z początku XIV wieku. Francuski król Filip Piękny kłamliwie oskarżył Templariuszy o herezję, sodomię i bałwochwalstwo.

13 października 1307 roku rozkazał swojemu kanclerzowi Wilhelmowi de Nogaret aresztować wszystkich członków zakonu. W spisek zamieszany był też papież Klemens V, który chciał pozbyć się wpływowego zakonu. Wszyscy mnisi zostali skazani na śmierć i spłonęli na stosie. Jak głosi legenda ostatni Wielki Mistrz Zakonu Jacques de Molay, tuż przed śmiercią przeklął króla, jego kanclerza i papieża. Wszyscy zmarli w przeciągu roku.

To zdarzenie miało dać początek fatalnej reputacji piątku trzynastego. Zabobon rozprzestrzeniał się między krajami. Dziś uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych.

Zobacz: Piątek trzynastego. To dziś!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki