ŚRODA POPIELCOWA w tym roku 5 marca: Co to za święto i jak je obchodzimy?

2014-03-03 13:04

Środa Popielcowa to pierwszy dzień po ostatkach i karnawale. W Środę Popielcową rozpoczyna się w kościele katolickim Wielki Post, który będzie trwał 40 dni, aż do Wielkanocy.

Tego dnia wierni zbierają się w kościołach i w czasie mszy następuje obrzęd posypania głów popiołem. Popiół ten powstaje ze spalenia zeszłorocznych palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Od Środy Popielcowej zaczyna się Wielki Post, który ma być czasem przygotowania do Wielkanocy.

Święto jakim jest Środa Popielcowa, zwana potocznie Popielcem to dla katolików dzień ścisłego postu, czyli nie tylko jest tego dnia zakaz jedzenia mięsa, ale też jeść tego dnia można jedynie trzy razy, w tym tylko raz do syta! Obowiązek postu ścisłego obejmuje osoby, które skończyły 18 lat a nie mają 60. Natomiast post jakościowy, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obejmuje osoby od 14 roku życia.

Zobacz: OSTATKI już 4 marca! Co to za święto i jak się je obchodzi

Dlaczego rozpoczynając 40 dniowy Wielki Post wiernym w kościołach głowy posypuje się właśnie popiołem? To tradycja pochodząca jeszcze z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Posypanie głowy popiołem było dawniej znakiem pokuty i pokory. Dziś to znak, który przypomina, że post się rozpoczął i jest to czas zastanowienia się nad sobą, swoim życiem, by jak najlepiej przygotować się do świąt Wielkanocnych. W kościele w czasie posypywania głów popiołem księża wypowiadają słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Te słowa mają wskazać wiernym, że nie znamy godziny kiedy skończy się nasze ziemskie życie, dlatego warto nawracać się już dziś, by w przyszłości trafić do nieba.