Tak zaoszczędzisz na abonamencie! Sprawdź jak to zrobić

2014-01-08 21:25

Od tego roku więcej zapłacimy za abonament radiowo-telewizyjny. I choć jego kwota wzrosła tylko nieznacznie, to jest łatwy sposób na jej obniżenie. Wystarczy zapłacić za kilka miesięcy albo nawet za cały rok z góry. Można zyskać ponad 23 złote!

Począwszy od stycznia, miesięczny koszt abonamentu za korzystanie z telewizora lub radia i telewizora wzrósł do 19,30 zł miesięcznie. Natomiast opłata dla posiadaczy samego radia to 5,90 zł miesięcznie. Jeśli będziemy płacić co miesiąc, to wydamy odpowiednio 231,60 zł i 70,80 zł w skali całego roku. Te rachunki można jednak obniżyć. Opłacając od razu cały rok z góry, posiadacze telewizorów mogą zaoszczędzić 23,15 zł, a samego radia ponad 3 zł. Trzeba pamiętać jednak, że opłatę należy uiścić najpóźniej do 25. dnia pierwszego miesiąca rozliczeniowego. O tym, że warto płacić, przekonuje prezes TVP Juliusz Braun. - Dzięki abonamentowi w TVP są programy, których nie pokaże żadna stacja komercyjna: wybitne spektakle teatralne, ambitne filmy artystyczne, produkcje poradnikowe i edukacyjne, wysokiej jakości produkcje dla dzieci i młodzieży - wyjaśnia.

Zobacz: Dane GUS na 2014: podwyżki i wzrost pensji. Sprawdź co podrożeje i jak wzrośnie wynagrodzenie

Opłata za abonament jest obowiązkowa. Przeciętni Kowalscy, czyli osoby fizyczne, uiszczają miesięcznie jedną opłatę za korzystanie z radia lub z radia i telewizora, niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników wnoszą też sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, publiczne i niepubliczne uczelnie, a także domy pomocy społecznej. Natomiast firmy i instytucje muszą zapłacić abonament za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny!

Prezes TVP Juliusz Braun:

- Dzięki abonamentowi w TVP są programy, których nie pokaże żadna stacja komercyjna: wybitne spektakle teatralne, ambitne filmy artystyczne, produkcje poradnikowe i edukacyjne (jak "Pogotowie rachunkowe" produkowany właśnie we współpracy z "Super Expressem"), wysokiej jakości produkcje dla dzieci i młodzieży. Dzięki abonamentowi Polacy, którzy nie mieszkają w dużych miastach i ich kontakt z żywą kulturą jest ograniczony, mogą w niej uczestniczyć i nie czuć się wykluczeni.

Płacąc abonament z góry, można zyskać nawet 23 złote!

za 1 miesiąc 19,30 zł

- oszczędzasz 0 zł

za dwa miesiące 37,45 zł

- oszczędzasz 1,15 zł

za trzy miesiące 55,60 zł

- oszczędzasz 2,30 zł

za sześć miesięcy 110 zł

- oszczędzasz 5,80 zł

za cały rok 208,45 zł

- oszczędzasz 23,15 zł

Te programy możesz oglądać dzięki abonamentowi:

TVP 1

TVP 2

TVP INFO

Eska TV

Polo TV

TVP Regionalna

TVP Kultura

TVP Polonia

TVP Rozrywka

TVP Historia

ATM Rozrywka

TTV

Polsat

TVN

TV 4

TV 6

TV Puls

TV Puls 2

TVN 7

Polsat Sport News