UNIA EUROPEJSKA zrobi z nas BEZDOMNYCH przez podatek katastralny?

2011-10-08 7:00

Już niebawem setek tysięcy Polaków nie będzie stać na utrzymanie własnych mieszkań oraz domów i będą zmuszeni przenieść się do dzielnic dla biedoty! Taki scenariusz jest całkiem prawdopodobny. Stanie się tak, jeśli w Polsce wprowadzony zostanie podatek katastralny. A w obliczu kryzysu finansowego, jaki dręczy Europę, również i nam Unia może narzucić takie rozwiązanie!

- W tej chwili Unia Europejska może regulować tylko podatki pośrednie, czyli VAT i akcyzę, na podatki majątkowe nie ma jeszcze wpływu. Ale jej apetyt jest o wiele większy - komentuje możliwość wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego ekonomista Robert Gwiazdowski (50 l.) z Centrum im. Adama Smitha.

O co chodzi z tym podatkiem i czemu może mocno uderzyć nas po kieszeni? Tzw. podatek katastralny ma zastąpić przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Obecnie wysokość daniny od nieruchomości uzależniona jest wyłącznie od powierzchni gruntu, na jakiej się znajduje, niezależnie do miejsca. Tak więc podobną jego wysokość odprowadzają właściciele działek w centrum wielkich miast i na obrzeżach małych miejscowości. Natomiast po wprowadzeniu podatku katastralnego jego wysokość będzie obliczana na podstawie wartości rynkowej nieruchomości.

Skandaliczna podwyżka

Według przewidywań jego wysokość może wynosić ok. 1 proc. wartości nieruchomości rocznie. I mimo że ta stawka wydaje się niewielka, może się ona okazać druzgoczącą dla wielu z nas. Bowiem wartość rynkowa mieszkań i domów w największych polskich miastach opiewa na setki tysięcy złotych, nierzadko dochodząc nawet do 1 mln zł.

Spowoduje to, że wielu osób, w szczególności emerytów i rencistów, nie będzie stać na odprowadzenie stawek podatku od 500 zł miesięcznie w górę! Zamiast tego zmuszeni zostaną do wyprowadzki na obrzeża miast, tworząc całe dzielnice biedoty, a centra miast pozostawiając bogaczom.

- Podatek katastralny może zrujnować wielu niezmożonych ludzi. W szczególności jeśli jego stawka liczona będzie w procentach, a nie promilach wartości nieruchomości - ostrzega Gwiazdowski. W tej chwili podatek katastralny funkcjonuje m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Szwecji.

Tyle przyjdzie ci zapłacić

Gdzie Wartość Rocznie Mies.

None

Mieszkanie Warszawa Centrum 45 m2 650 tys. zł 6,5 tys. zł 541 zł

Mieszkanie Warszawa Ursynów 47 m2 395 tys. zł 3,95 tys.zł 330 zł

Dom Warszawa Sadyba 210 m2 1,55 mln zł 15,5 tys. 1291 zł

Kraków Centrum 36 m2 279 tys. zł 2,79 tys. zł 232 zł

Kraków Kurdwanów 67 m2 435 tys. zł 4,35 tys. zł 362 zł

Dom Kraków Wola Justowska 200 m2 1,45 mln zł 14,5 tys. zł 1208 zł

Poznań Stare Miasto 56 m2 240 tys. zł 2,4 tys. zł 200 zł

Poznań Wilda 44 m2 265 tys. zł 2,65 tys. zł 220 zł

Dom Poznań Świerczewo 190 m2 849 tys. zł 8,49 tys. zł 707 zł

Boimy się, że stracimy nasz dom

Halina (61 l.) i Maciej (69 l.) Górscy mają dom w Warszawie o wartości ok. 3 milionów złotych. Pani Halina jest emerytowanym historykiem i dostaje zaledwie 1,5 tys. zł miesięcznie. Pan Maciej natomiast dostaje emeryturę francuską - ok. 3 tys. zł. Jeśli w życie wejdzie podatek katastralny, będą płacić 30 tys. złotych daniny rocznie! - To przerażające, nie będziemy w stanie utrzymać domu - boją się państwo Górscy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE