UPAŁY w pracy: Ile wody przysługuje pracownikowi, czy pracodawca ma obowiązek skrócić czas pracy

2012-07-10 14:19

Gdy żar leje się z nieba, szef powinien zapewnić Ci w tym czasie odpowiednie warunki do pracy. Sprawdź, czego możesz żądać w upalne dni: Ile wody przysłyguje pracownikowi, jak powinno być przygotowane miejsce pracy i czy pracodawca powinien skrócić czas pracy przez wysokie temperatury.

Niestety, według prawa tropikalne upały nie są powodem do skrócenia czasu pracy. Pracodawca może, ale nie musi wprowadzić przerwy albo pozwolić nam pracować krócej (nie może w związku z tym obniżyć nam wynagrodzenia). Jednak w czasie upałów pracownicy, którzy z powodu wysokiej temperatury poczują się słabo, mogą opuścić miejsce pracy. Muszą powiadomić o tym przełożonego - wtedy nie stracą prawa do wynagrodzenia.

Przeczytaj koniecznie: Jak znieść podróż w upały?

Masz prawo do napojów

W czasie upałów pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom bezpłatne napoje. Jeśli wykonujesz swoje obowiązki na otwartej przestrzeni, firma powinna zagwarantować ci wodę, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni, a w pomieszczeniach (np. jesteś pracownikiem biurowym) - 28 stopni.

Ile wody na pracownika

Jakie ilości ci przysługują? Przepisy prawa tego dokładnie nie określają, ale powinny to być ilości, które zaspokajają potrzeby pracownika podczas całego dnia pracy. A te mogą być różne, bo osoba pracująca fizycznie ma większe zapotrzebowanie na napoje chłodzące niż pracownik biurowy. W niektórych firmach jest to określone w regulaminie pracy. Napoje mają być dostępne przez cały czas wykonywania pracy, tak by pracownik mógł zaspokoić pragnienie.

Patrz też: Dieta na upał

Bulelka czy dystrybutor

Przepisy nie określają też, w jaki sposób pracodawca ma dostarczać zimne napoje. Jeśli praca jest wykonywana poza siedzibą firmy, do obowiązków szefa należy zapewnienie pracownikom stałego dostępu do butelek z wodą mineralną lub innymi napojami chłodzącymi. Dodatkowo pracownikom wykonującym prace na otwartej przestrzeni, przy których mogą się pobrudzić, a nie mają dostępu do wody bieżącej, firma ma obowiązek dostarczyć do mycia około 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika. Natomiast pracownicy biurowi najczęściej mają do dyspozycji dystrybutor z wodą źródlaną lub mineralną. Może też być inne rozwiązanie - pracodawca wydaje pracownikom napoje w miarę potrzeb albo w wyznaczonym terminie (np. raz w miesiącu). Ich ilość powinna być wystarczająca do zaspokojenia potrzeb pracownika aż do czasu, kiedy ma zostać wydana kolejna porcja napojów. Uwaga! Pracodawca nie może nie wydawać podwładnym napojów i w zamian wypłacać im za to pieniądze.

Pracowdawca musi też zadbać o to, by w gorące dni w pomieszczeniach firmy była zapewniona odpowiednia do pracy temperatura.

Więcej: 30 stopni w cieniu! Jak pokonać rekordowy upał?

Rolety, żaluzje i wentylatory

Przepisy nie precyzują, jaka jest dopuszczalna maksymalna temperatura (wyjątkiem są pracownicy młodociani, którzy nie mogą pracować, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 30 st., a wilgotność 65 proc.), ale zobowiązują pracodawcę do ograniczenia skutków upałów. Musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenie okien, by światło słoneczne nie utrudniało pracy. W oknach powinny być żaluzje lub rolety. Dzięki nim słońce nie będzie wprost oświetlało stanowiska pracy lub monitora komputera.

Jeśli w budynku jest instalacja klimatyzacyjna lub wentylacyjna, nie może ona schładzać powietrza zbyt mocno ani nadmiernie hałasować. Jeśli w pokojach nie ma klimatyzacji, pracownicy powinni mieć zapewnione wentylatory.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki