Uważaj na czad

2013-12-20 1:00

Czad - bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku gaz - jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Do wypadków z jego udziałem dochodzi zwykle w okresie grzewczym. Przy dużym stężeniu czadu w powietrzu wystarczą dwa oddechy, by stracić przytomność.

Kiedy powstaje czad

Czad to inaczej tlenek węgla. Powstaje wówczas, gdy pomieszczenie z urządzeniem spalającym gaz nie jest wystarczająco wietrzone, bo nie ma w nim odpowiedniej wentylacji. Przyczyną gromadzenia się czadu może być również uszkodzony lub zatkany komin, niedrożna kratka wentylacyjna, szczelnie zamknięte okna i drzwi.

Źródłem czadu może być też kominek, piec węglowy lub olejowy, a także pożar.

Szkodliwy gaz powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla i ropy.

Dlaczego jest niebezpieczny

Tlenek węgla jest gazem, którego nie wyczujemy zmysłami - nie ma zapachu, barwy ani smaku. To silna trucizna, nieco lżejsza od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną, blokując dopływ tlenu do organizmu. Ponieważ krew nie rozprowadza już w organizmie tlenu tylko czad, dochodzi do uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał, a także śmierć.

Jak szybko działa trucizna

To zależy od stężenia czadu w powietrzu. Gdy zawartość tlenku węgla wynosi tylko 0,01 proc., osoby narażone na kontakt z tą trucizną uskarżają się tylko na bóle głowy. Gdy zawartość czadu podniesie się do 0,08 proc., do objawów dochodzą zawroty głowy, wymioty, konwulsje, a po dwóch godzinach nawet utrata przytomności.

Wyobraźmy jednak sobie sytuację, gdy w źle wentylowanej łazience lub w łazience z uszkodzonym piecykiem gazowym zamierzamy się wykąpać. Jeśli stężenie czadu w powietrzu osiągnie 0,32 proc., po 5-10 minutach ból głowy będzie nie do wytrzymania, a po 30 minutach może dojść nawet do śmierci.

Co zrobić w przypadku zatrucia

Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji trzeba natychmiast otworzyć okno, a potem zasięgnąć porady lekarskiej.

Pierwsza pomoc w 5 krokach

Osobie, która mogła zostać zatruta tlenkiem węgla, trzeba natychmiast udzielić pomocy.

1. Otwórz okno. Zapewnij dopływ świeżego powietrza.

2. Wynieś poszkodowanego. Jak najszybciej zabierz osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze.

3. Rozluźnij poszkodowanemu ubranie. Rozepnij pasek, guziki, ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia.

4. Wezwij służby ratownicze: pogotowie ratunkowe - 999, straż pożarna - 998 lub 112.

5. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, trzeba przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Pamiętaj!

Sam możesz systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki.

Dzwońmy po pomoc - numer Pogotowia Gazowego to 992 W razie konieczności pomoże nam także straż pożarna 998 lub 112

Partnerem akcji jest PGNiG

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki