W PSL nie ma rolników!

2012-12-09 1:17

Czy to pierwsze oznaki kryzysu tożsamości w Polskim Stronnictwie Ludowym czy też powiew świeżości i szansa na lepszą przyszłość? Okazuje się bowiem, że mimo reprezentowania w głównej mierze interesów społeczności wiejskiej w nowym kierownictwie partii próżno szukać rolników. Nikt z nowych liderów ludowców nie ma rolniczego wykształcenia ani też nie prowadzi własnego gospodarstwa.

Kto w takim razie stanął na czele stronnictwa szczycącego się swoją ludowością? Na pierwszy rzut oka mamy tu osoby, które doskonale odnalazłyby się w każdym innym ugrupowaniu. Pierwszym zastępcą nowego prezesa ludowców został marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas (41 l.), z wykształcenia historyk. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, nie ma własnego gospodarstwa rolnego.

Podobnie zresztą jak inni wiceszefowie: Krzysztof Hetman (38 l.), politolog, Władysław Kosiniak-Kamysz (31 l.), doktor nauk medycznych, czy Urszula Pasławska (35 l.), która ukończyła studia prawnicze, a także z integracji europejskiej. Jedynie nowy szef PSL ma kilka hektarów ziemi, które otrzymał w darowiźnie od swoich rodziców oraz teściów. Gospodarstwu nie poświęca jednak tyle uwagi, co jego poprzednik Waldemar Pawlak (53 l.) czy europoseł Jarosław Kalinowski (50 l.). Nawet wśród zdjęć na Facebooku, na których Piechociński z lubością wciela się w różne postacie - od Napoleona poprzez Cezara do Świętego Mikołaja - nie znajdziemy go w ujęciach na polu czy na kombajnie.

Wbrew pozorom oderwanie się od chłopskiego elektoratu może być celowym działaniem Piechocińskiego. Jeszcze zanim został wybrany na szefa ludowców, przekonywał, że chce walczyć o poparcie grubo przekraczające 10 proc., a także przekształcić PSL w nowoczesną partię, na którą będą głosować nie tylko mieszkańcy wsi. Czy ma na to szansę? Eksperci są sceptyczni. - W ostatnich latach w Polskim Stronnictwie Ludowym przymiotnik "ludowe" był czysto umowny. Partia bowiem bardziej niż na swoim elektoracie skupiała się na obsadzaniu państwowych stanowisk. Zmiana w kierownictwie nie przyniesie żadnej rewolucji, a jedynie zmianę osób, które o obsadzie tych stanowisk decydują - wyjaśnia nam dr Wojciech Jabłoński, politolog.

Janusz Piechociński (52 l.)

- nowy szef PSL, wicepremier i minister gospodarki, z wykształcenia ekonomista

Urszula Pasławska (35 l.)

- wiceprezes PSL, wiceminister skarbu, absolwentka prawa

Władysław Kosiniak-Kamysz (31 l.)

- wiceprezes PSL, minister pracy i polityki społecznej, doktor nauk medycznych

Adam Jarubas (41 l.)

- wiceprezes PSL, marszałek woj. świętokrzyskiego, historyk

Krzysztof Hetman (38 l.)

- wiceprezes PSL, marszałek woj. lubelskiego, politolog

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki