Wiosna astronomiczna, a kalendarzowa? Czy się różnią od siebie?

2015-03-03 15:38

Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny? Dlaczego astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, a kalendarzowa dopiero 21 marca? Sprawdź na Se.pl.

Różnica między kalendarzowym, a astronomicznym początkiem wiosny jest związana z ruchem Słońca. Wiosna astronomiczna zawsze rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego (najdłuższego dnia roku).

Dlaczego daty rozpoczęcia astronomicznej wiosny wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień? Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, a wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza punkt Barana na równiku niebieskim.

Co to jest punkt Barana? Jakie ma znaczenie?

Jest jednym z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki (wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi) z równikiem niebieskim, zwany również punktem równonocy wiosennej. Moment przejścia Słońca przez punkt Barana jest początkiem wiosny astronomicznej.

W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. Tylko w 2011 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadł na 21 marca. Wszystkie kolejne do roku 2047 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2048 roku - 19 albo 20 marca. Według wyliczeń naukowców kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest właśnie ruch punktu Barana.

Zobacz: Pierwszy dzień wiosny 2015. Kiedy zaczyna się wiosna?

Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki