12-latki będą mogły zmieniać płeć. Przepisy wejdą w życie

i

Autor: Shutterstock 12-latki będą mogły zmieniać płeć. Przepisy wejdą w życie

Nowe prawo wprowadzone

12-latki będą mogły zmieniać płeć. Przepisy wejdą w życie

2023-02-17 12:24

Nowe prawo pozwalające 12-latkom na zmianę biologicznej płci wejdzie w życie w Hiszpanii! W grudniu pisaliśmy o tym, że kontrowersyjna ustawa trafiła do Senatu. Teraz została zatwierdzona w ostatecznym głosowaniu po przyjęciu poprawek zgłoszonych przez Senat. Co będzie teraz dozwolone w Hiszpanii? Czy uważasz, że to dobre prawo? Komentuj i głosuj w naszej sondzie.

12-latki mogą zacząć zmianę płci w Hiszpanii. Kontrowersyjna ustawa przegłosowana. Co to dokładnie oznacza?

Czy niepełnoletni powinni móc zmieniać swoją biologiczną płeć na życzenie? Hiszpańscy parlamentarzyści uznali, że tak. W grudniu pisaliśmy o tym, że kontrowersyjna ustawa trafiła do Senatu. Teraz została zatwierdzona w ostatecznym głosowaniu po przyjęciu poprawek zgłoszonych przez Senat. Jakie prawa będą teraz obowiązywać w Hiszpanii, jeśli chodzi o zmianę płci u dzieci? Chodzi o to, że już 12-letnie będą mogły zgłaszać w rejestrze stanu cywilnego zmianę płci, ale pod warunkiem orzeczenia ze strony sądu, zaś dokumentacja medyczna nie będzie wymagana. Dzieci młodsze nie będą miały takiej możliwości, ale nauczyciele i dyrektorzy szkół będą zobowiązani do umożliwienia takim osobom używania wybranych przez nich imion i traktowania ich jak kogoś płci przeciwnej niż ta biologiczna, jeśli dziecko wyrazi taką chęć.

Można pójść do urzędu i powiedzieć, by zarejestrowali nas jako osobę innej płci. Nie będzie wymagana żadna operacja ani dokumentacja

Z kolei osoby w wieku 14-16 lat będą mogły w rejestrze stanu cywilnego zmienić swoje imię (na przykład z Anna na Adam) bez zgody sądu, jednak wymagana będzie zgoda rodziców lub opiekunów. Pierwsza wersja ustawy pozwalała na zmianę tożsamości płciowej nawet bez zgody rodziców/opiekunów. To jednak nie wejdzie ostatecznie w życie. Osoby po 16 roku życia, nawet jeśli nie przejdą żadnej operacji zmiany płci, będą mogły rejestrować w urzędach stanu cywilnego nową tożsamość. Innymi słowy, w Hiszpanii można "prawnie" zmienić sobie płeć, nie zmieniając biologicznej i nie będą do tego wymagane kompletnie żadne badania czy orzeczenia.

Sonda
Czy 12-latek powinien mieć możliwość korekty płci?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Znane atrakcje turystyczne Europy. Podróżnicy zgarną komplet

Pytanie 1 z 15
Sagrada Família Antoniego Gaudiego znajduje się w...
Spowiedź Edyty Baker, transpłciowej dziennikarki. Po 40-tce przestała żyć jak mężczyzna