Zginęły tysiące osób

22. rocznica ataku na World Trade Center. Tak teraz wygląda "strefa zero"

2023-09-11 11:37

3 tys. osób zginęło, a ponad 6 tys. zostało rannych. 11 września 2001 roku pozostaje jednym z najczarniejszych dni we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. To właśnie wtedy związani z islamską Al-Kaidą zamachowcy porwali samoloty pasażerskie, które następnie uderzyły w dwa wieżowce kompleksu World Trade Center na nowojorskim Manhattanie. Tak dziś wygląda miejsce, w którym doszło do zamachu. Mamy dużo zdjęć.

Porwane przez Al-Kaidę samoloty pasażerskie uderzyły w dwa wieżowce kompleksu World Trade Center na nowojorskim Manhattanie oraz Pentagon - siedzibę amerykańskiego resortu obrony. Czwarty samolot w wyniku walki pasażerów z zamachowcami rozbił się w Pensylwanii niedaleko Waszyngtonu. Celem ostatniego najpewniej były Biały Dom albo Kapitol. Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, w wyniku zamachów śmierć poniosło niemal 3 tys. osób, a ponad 6 tys. zostało rannych.

11 września. Potworny atak terrorystyczny w USA

Zamachy z 11 września 2001 roku pochłonęły więcej ofiar i spowodowały więcej strat materialnych niż jakikolwiek inny atak terrorystyczny w historii świata. Reakcją na ataki było rozpoczęcie przez USA przy wsparciu sojuszników tzw. wojny z terroryzmem, której celem była walka z islamskim terroryzmem i państwami go wspierającymi. Najważniejsze działania "wojny z terroryzmem" to inwazja na rządzony przez Talibów Afganistan i rządzony przez Saddama Husseina Irak. W obu operacjach wraz z wojskami amerykańskimi i m.in. brytyjskimi wzięły udział także polskie siły zbrojne.

Rocznica zamachu na WTC. Wciąż nie zidentyfikowano wszystkich ofiar

Agencja AP podkreśla, że dotąd, 22 lata po zamachach, wciąż nie zidentyfikowano jeszcze ponad 1000 szczątków. Obecnie są przechowywane w Narodowym Miejscu Pamięci i Muzeum 11 września w World Trade Center. Dr Jason Graham, główny lekarz sądowy miasta, przypomniał jednak, że urzędnicy zobowiązali się do dotrzymania obietnicy identyfikacji szczątków wszystkich ofiar ataku. "W obliczu największego i najbardziej złożonego śledztwa kryminalistycznego w historii naszego kraju użyjemy wszelkich najnowszych osiągnięć nauki do realizacji tej obietnicy" - powiedział. Poniżej galeria zdjęć. Tak teraz wygląda "strefa zero".

6. rocznica zamachu w Berlinie