Rosja po atakach na Kijów: Nasz cel został osiągnięty

i

Autor: AP Rosja po atakach na Kijów: "Nasz cel został osiągnięty"

Putin się mści!

Rosja triumfuje po atakach na Kijów. "Osiągnęliśmy nasz cel". Ukraina na żywo [10.10.2022]

W poniedziałek, 10 października, wojska rosyjskie przyparły zmasowany atak na najważniejsze ukraińskie miasta. W całej Ukrainie od rana zginęło już 10 osób, 60 jest rannych. "Ludzie są uwięzieni pod gruzami budynków". Tak Putin mści się za wysadzenie Mostu Krymskiego - przyznał to podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Ostrzegł świat, że "będzie ostro reagował". Co jeszcze zrobi, do czego się posunie? Śledź naszą relację na żywo z objętej wojną Ukrainy.

Na żywo

Atak na Kijów 2022. Potężne wybuchy w stolicy Ukrainy. [Relacja na żywo 10.10.2022]

11:20

Trzy potężne eksplozje w Kijowie! Spadają rakiety, są ofiary. WIDEO
Trzy potężne eksplozje w Kijowie! Spadają rakiety, są ofiary. WIDEO

Rosjanie znów zaatakowali Ukrainę. W poniedziałek, 10 października, najpierw doszło do zmasowanych ostrzałów osiedli cywilnych na Zaporożu, potem syreny alarmowe zawyły w niemal całej Ukrainie. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono także w Kijowie. Niestety, rosyjskie rakiety wkrótce spadły na miasto. Centrum ukraińskiej stolicy w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego wstrząsnęły trzy potężne eksplozje.

11:30

11:36

W obwodzie kijowskim rosyjskie ostrzały rakietowe miały miejsce w poniedziałek w trzech powiatach, zaatakowano obiekty infrastruktury krytycznej i cywilnej – powiadomił szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba. "Są ranni, pod gruzami znajdują się ludzie. Trwa akcja ratunkowa".

11:41

Coraz bardziej dramatycznie robi się też we Lwowie, oddalonym od granicy z Polską zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów. "W podkarpackiem słychać wybuchy". Mer Lwowa błaga: "Pozostańcie w schronach!".

11:50

Mieszkańcy ostrzeliwanych miast są przerażeni. Rosyjski atak relacjonują dla radia Eska:

  • "Dwa wybuchy usłyszałam tuż obok dworca autobusowego. To było straszne... Szczerze mówiąc zaczęłam mieć histerię, realne zagrożenie tuż obok, to naprawdę było okropne" - mówi Polina, mieszkająca w Kijowie.
  • Olena Rusinowa, mieszkanka Kijowa: "Cały Kijów obudził się od wybuchów. rakieta zniszczyła znany most Kliczki - szklany most, muzeum Chanenko, muzeum Szewczenki... nie były to obiekty wojskowe".
  • Anton Pszenycznyj, mieszkaniec Kijowa: "Obudziły mnie wybuchy - to było ok. 9 i były one na tyle silne, że te pociski, które spadły w centrum, ich dźwięk było słychać poza miastem. Teraz jestem w schronie, ponieważ nie wiadomo, co będzie dalej".
  • Wasyl, mieszkaniec Lwowa: "Był alarm, potem uderzyli po podstacji elektrycznej i to na razie wszystko co wiemy"
  • Iryna, mieszkanka Lwowa: "Wszystko się wyłączyło: prądu nie ma, internetu też. Nie wiemy, kiedy wszystko zostanie przywrócone".

11:56

"Rosjanie uderzyli dziś w budynek, w którym mieściło się biuro wizowe ambasady niemieckiej w Kijowie. Jakakolwiek reakcja
@Bundeskanzler @Abaerbock @BMVg_Bundeswehr? Może uda się wysłać jakieś Leopardy, żeby sprawdzić sytuację?" - pisze na Twitterze Siergej Sumlenny, były prezes Fundacji Bölla w Kijowie.

12:01

Nad terytorium Mołdawii przeleciały trzy rosyjskie pociski balistyczne. Mołdawski MSZ nazywa zaistniałe zdarzenie "skrajnie ciężkim", które eskaluje napięcie w regionie. Resort w trybie pilnym wezwał do siedziby MSZ Mołdawii rosyjskiego ambasadora w tym kraju, Olega Wasniecowa.

12:14

"Spalone i porozbijane samochody, wybite szyby w oknach budynków i ślady odłamków na ścianach okolicznych domów – tak wygląda centrum Kijowa, zaatakowanego w poniedziałek rano rakietami przez wojska Federacji Rosyjskiej. W mieście panuje przeraźliwa cisza. Jednym z miejsc, w które uderzyli Rosjanie, jest skrzyżowanie dwóch ruchliwych stołecznych arterii: bulwaru Tarasa Szewczenki i ulicy Wołodymyrskiej. Na środku skrzyżowania widać ogromny lej po bombie. Obok leży ciało człowieka z oderwanymi kończynami. Policjanci przeszukują kieszenie jego ubrań, po czym nakrywają szczątki folią. Dwa metry dalej stoją dwa całkowicie spalone wraki samochodów. Kolejne auta mają porozbijane szyby i poprzecinaną odłamkami pocisków karoserię" - relacjonuje z Kijowa korespondent PAP, Jarosław Junko.

12:21

12:26

Najnowsze zdjęcia z ostrzeliwanego przez Rosję Kijowa. Wstrząsające fotografie!

12:29

12:33

PILNE! Agencja Reutera informuje, że Alaksandr Łukaszenka zapowiedział uruchomienie regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi na swoim terenie. "Formowanie tego zgrupowania rozpoczęło się i trwa już od dwóch dni. Wydałem rozkaz, by przystąpić do formowania tego zgrupowania" – powiedział białoruski dyktator.

12:36

Komisja Europejska: "Wzywamy reżim w Mińsku do natychmiastowego wstrzymania wykorzystywania terytorium Białorusi jako platformy do ataków powietrznych na Ukrainę, w tym ataków rakietowych i z wykorzystaniem dronów".

12:46

Władimir Putin przemówił w państwowej telewizji po poniedziałkowym ataku na Ukrainę. Ukraińskie siły po raz kolejny oskarżył o atak na Most Krymski, opisując go jako "atak terrorystyczny mający na celu zniszczenie ważnej dla Rosji infrastruktury cywilnej". Kilka godzin po tym, jak zbombardował Kijów i ostrzelał kilka innych ukraińskich miasta, zagroził światu "ostrą reakcją". Przyznał, że "Rosja przeprowadziła dziś ataki rakietowe dalekiego zasięgu na ukraińską infrastrukturę energetyczną, wojskową i komunikacyjną w odwecie za atak na most" - cytuje go "Guardian". "Jeśli akty terroryzmu będą kontynuowane przeciwko Rosji, zareagujemy bardzo ostro. Odpowiedzi będą miały taką samą skalę, jak zagrożenia dla Rosji. Nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości" - straszył podczas posiedzenia Rad Bezpieczeństwa. 

12:52

Inwazja Rosji na Ukrainę. Trwają pilne konsultacje Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego
Inwazja Rosji na Ukrainę. Trwają pilne konsultacje Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego

Trwają pilne konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy: Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. 

12:58

Według najnowszych informacji od ukraińskich sił powietrznych, od rana Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy 83 pociski, z czego 43 zostały zestrzelone przez ukraińskie systemy obronne. "Jak dotąd w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w poniedziałek na terenie całej Ukrainy zginęło około 10 osób, a blisko 60 zostało rannych" - przekazała rzeczniczka prasowa ukraińskiej policji Marianna Rewa. Najgorzej jest w Kijowie. Tam wciąż trwa alarm, władze miasta proszą by mieszkańcy nie opuszczali schronów. 

13:15

Kadyrow do Zełenskiego: "A co myślałeś frajerze? Ty możesz, a inni nie? (...) Ostrzegaliśmy Cię, Zełenski, że Rosja jeszcze tak naprawdę nie zaczęła, więc przestań narzekać, ale lepiej uciekaj, zanim nadejdziemy. Biegnij, Zełenski, biegnij, nie oglądając się za siebie, na Zachód".

13:27

Furia Putina! Atak na Kijów, ostrzał Lwowa. Co wiemy o rosyjskich atakach na Ukrainę?
Furia Putina! Atak na Kijów, ostrzał Lwowa. Co wiemy o rosyjskich atakach na Ukrainę?

Po tym, jak ukraińska armia odbiła część okupowanych terenów, a most na Krym wyleciał w powietrze, Władimir Putin bombarduje miasta. Celuje w place zabaw, bloki i cywilów jadących do pracy. Co obecnie wiadomo o rosyjskich atakach na Kijów, atakach na Lwów i pozostałe ukraińskie miasta?

13:49

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji straszy, że poniedziałkowy (10 października) rosyjski atak na Ukrainę był pierwszym z wielu. Na swoim kanale na Telegramie napisał: "Odtworzono pierwszy odcinek. Będą kolejne i kolejne. Wyrażę swoje osobiste stanowisko. Państwo ukraińskie w obecnej konfiguracji z nazistowskim reżimem politycznym będzie stanowiło stałe, bezpośrednie i wyraźne zagrożenie dla Rosji. Dlatego oprócz ochrony naszego narodu i ochrony granic kraju, celem naszych przyszłych działań powinno być moim zdaniem całkowite rozmontowanie reżimu politycznego Ukrainy".

13:57

Mer Kijowa Witalij Kliczko, pokazuje miasto po rosyjskim ataku i prosi: "Zostańcie w schronach, nie wychodźcie bez pilnej potrzeby". 

14:04

Przywódcy krajów grupy G7 odbędą we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, by omówić przeprowadzone w poniedziałek przez Rosję ostrzały rakietowe Ukrainy!

14:13

"Rosyjskie zmasowane ataki rakietowe na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej i centra miast były planowane od 2 lub 3 października; wojsko otrzymało polecenie dokonania ostrzałów od władz na Kremlu. Jednostkom lotnictwa strategicznego i dalekiego zasięgu rozkazano przygotować się do przeprowadzenia zmasowanych ataków rakietowych. Jako cele zidentyfikowano cywilne obiekty infrastruktury krytycznej oraz centralne obszary gęsto zaludnionych miast na Ukrainie" - poinformował w poniedziałek, 10 października wojskowy wywiad Ukrainy.

14:20

Gen. Roman Polko o ataku na Kijów: "Atak rakietowy szkody wyrządził nie mniejsze niż użycie broni atomowej"
Gen. Roman Polko o ataku na Kijów: "Atak rakietowy szkody wyrządził nie mniejsze niż użycie broni atomowej"

Jakie skutki dla Ukrainy i świata będzie miał odwet Rosji? Gen. Roman Polko, w rozmowie z "Super Expressem", wskazuje, że do terroryzowania świata Putin wcale nie potrzebuje bomby atomowej. 

14:27

Co najmniej cztery osoby zginęły, a 19 zostało rannych po poniedziałkowym ataku Rosjan na terenie obwodu dnietropietrowskiego. "Wróg wystrzelił na obwód dniepropietrowski ponad 10 pocisków, z czego pięć zostało unieszkodliwionych przez ukraińskie wojska obrony przeciwrakietowej. Przeciwnik uderzył w obiekty infrastruktury krytycznej, dzielnice mieszkalne, przystanki komunikacji publicznej. Strzelano wtedy, gdy ludzie zmierzali do pracy. Celowo, aby wywołać panikę" - podaje szef regionu, Wałentyn Rezniczenko.

14:35

Zełenski na Twitterze: "Świat po raz kolejny zobaczył prawdziwe oblicze państwa terrorystycznego, które zabija naszych ludzi".

14:46

14:53

PILNE! W poniedziałek po południu w Kijowie ogłoszono kolejny alarm przeciwlotniczy. Syreny zawyły ok. godziny 14.30 czasu polskiego. Jak informuje korespondent PAP, ulice w kilka minut opustoszały, jednak nie widać paniki. 

15:04

"Ukraińska Prawda" przytacza komunikat, jaki kilka godzin po rosyjskim ataku na Ukrainę pojawił się na kanale Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. "Dziś rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły zmasowany atak przy użyciu precyzyjnej broni dalekiego zasięgu na obiekty ukraińskiego wojskowego dowodzenia i kontroli, łączności i systemów energetycznych. Cel został osiągnięty. Wszystkie przypisane obiekty zostały trafione". 

15:14

"Nasze zespoły wstrzymały dziś wszystkie swoje operacje w Ukrainie" - ogłosił w poniedziałek, 10 października, rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), po tym, jak rano Rosja przeprowadziła atak rakietowy w wielu miejscach na terenie Ukrainy.

15:25

W czasie ostrzału w Kijowie gościł unijny komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders. "Seria eksplozji w centrum Kijowa dziś rano. Dzięki szybkiej reakcji pracowników ochrony, mój zespół i ja zostaliśmy szybko przeniesieni do schronu hotelowego. Jesteśmy bezpieczni i czekamy na dalszy rozwój wypadków" - relacjonuje. 

15:45

"To jest terror i brutalny rosyjski kontratak, którego niestety należało się spodziewać. Ukraina pilnie potrzebuje czołgów do samoobrony i większej obrony przeciwlotniczej od społeczności międzynarodowej" - napisała na Twitterze Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu, któa niedawno była na Ukrainie z wizytą. 

16:20

"Rozmawiałem dzisiaj z Wołodymyrem Zełenskim. Mówiliśmy o konieczności izolowania Rosji, która dziś dopuściła się masowych zbrodni wojennych. Zbrodnie takie - przypominam - nie ulegają przedawnieniu i ścigane są na całym świecie. Dziś i jutro będę rozmawiał o tym z innymi przywódcami" - napisał prezydent Duda na Twitterze.

Wcześniej o poniedziałkowej rozmowie z Andrzejem Dudą napisał prezydent Ukrainy. "Skoordynowaliśmy nasze kroki z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Będziemy pracować nad konsolidacją międzynarodowego wsparcia, wzmacnianiem ukraińskich zdolności obronnych, odbudowie tego, co zniszczono oraz zwiększaniem izolacji Rosji" - napisał Zełeński na Twitterze.

17:00

"Rosja stosuje terroryzm państwowy; apeluję do świata demokratycznego, aby natychmiast uznać ją za kraj terrorystyczny" - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz podczas konferencji przed ambasadą w Warszawie. "Musimy klarownie na cały świat powiedzieć, że Rosja jest krajem terrorystycznym i żadnych negocjacji z nią prowadzić nie będziemy, żadnego handlu z terrorystami prowadzić nie będziemy" - powiedział Zwarycz.

Jak podkreślił, Ukraina nie da się zastraszyć, będzie kontynuować kontrofensywę i zwiększać wysiłki na rzecz pełnego zwycięstwa.

Zwarycz zaapelował o dalsze zwiększanie pomocy militarnej dla Ukrainy. "Potrzebujemy nowoczesnych systemów przeciwrakietowych, nowoczesnych systemów przeciwlotniczych. Musimy zamknąć niebo nad Ukrainą, by zmniejszyć ilość ofiar wśród cywilów. To jest nasze wspólne zadanie i liczymy w tym kontekście także na Polskę" - powiedział.

17:15

Szef polskiego rządu we wpisie na Facebooku poinformował o rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem "o kolejnych barbarzyńskich atakach Rosji na ukraińskie miasta".

"Federacja Rosyjska tylko nimi potwierdza, że jest państwem terrorystycznym. Wraz z sukcesami ukraińskiej armii rośnie desperacja Putina. Jeżeli ktoś w europejskich stolicach ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, jaka jest prawdziwa twarz rosyjskiego prezydenta, to dziś coraz bardziej wychodzi na jaw jego prawdziwe oblicze - mordercy i zbrodniarza, dla którego nie liczy się prawo międzynarodowe i życie - ani Ukraińców, ani samych Rosjan" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, "wystrzeliwane na oślep rosyjskie rakiety, których dziś było 84, czy 24 drony, nie wygrają z precyzją naszej solidarności i pomocy".

"Cała społeczność międzynarodowa powinna zdecydowanie potępić dzisiejsze ataki na ukraińskie miasta. Terror stosowany wobec ludności cywilnej nie jest akceptowalną metodą walki militarnej i politycznej w cywilizowanym świecie" - podkreślił.

"Polska i UE potępiają te działania z całą stanowczością i spotkają się one z naszymi kolejnymi, zdecydowanymi krokami!" - oświadczył Morawiecki.

17:20

Zamiast paniki – muzyka. Na jednej ze stacji metra w Kijowie, stolicy Ukrainy ostrzelanej w poniedziałek przez wojska rosyjskie rakietami dalekiego zasięgu, dziesiątki ludzi śpiewało piosenki. Nagranie z wydarzenia udostępniono w mediach społecznościowych.

17:40

W obwodzie lwowskim po rosyjskim ataku rakietowym są problemy z łącznością komórkową; cześć miejscowości, a także sam Lwów, jest pozbawiona prądu – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Kozycki.

Przywracanie dostaw energii może potrwać ponad dobę – przekazał Kozycki w Telegramie.

Urzędnik zaapelował do mieszkańców, by ograniczyli zużycie prądu i tym samym zmniejszyli obciążenie systemu energetycznego.

Wcześniej władze miejskie powiadomiły, że Lwów został niemal całkowicie pozbawiony dostaw i wody. W mieście nie kursowały w poniedziałek trolejbusy i tramwaje, nie działa 80 proc. sygnalizacji świetlnej.

Kozicki poinformował, że obwód lwowski został zaatakowany 15 rakietami. Część z nich zestrzelono.

18:00

Sekretarz stany USA Antony Blinken, który w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą po atakach rakietowych Rosji na Ukrainę, podkreślił wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa. Obiecał też kontynuowanie pomocy humanitarnej i wojskowej.

"Będziemy kontynuowali niezachwianą pomoc ekonomiczną, humanitarną i w dziedzinie bezpieczeństwa, aby Ukraina mogła bronić się i troszczyć się o swój naród" - poinformował Blinken na Twitterze.

18:30

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozesłała list gończy za Dmitrijem Miedwiediewem, wiceszefem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, który wielokrotnie wzywał do zniszczenia Ukrainy. Na liście SBU jest również rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Miedwiediew jest oskarżany o „zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, dokonany przez przedstawiciela władz” - powiadomił portal Ukrainska Prawda, powołując się na bazę danych MSW w Kijowie.

Miedwiediew, obecnie wiceszef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a w przeszłości przez jedną kadencję prezydent Rosji, wzywał m.in. do „unicestwienia” Ukrainy oraz groził zastosowaniem broni jądrowej.

Na liście poszukiwanych jest również rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji. Władze w Kijowie zarzucają Zacharowej „zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, który doprowadził do śmierci ludzi i innych ciężkich następstw”.

18:45

Od 11 października Ukraina jest zmuszona do wstrzymania eksportu energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej – powiadomiło w poniedziałek ministerstwo energetyki.

Krok ten ma na celu ustabilizowanie własnej sieci energetycznej Ukrainy – przekazał resort, na który powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

„To właśnie eksport energii elektrycznej z Ukrainy pomagał Europie zmniejszać wykorzystanie rosyjskich surowców energetycznych. I właśnie dlatego Rosja niszczy nasz system, eliminując możliwość eksportu energii z Ukrainy" – oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko.

„Rosja kontynuuje terror energetyczny wobec Ukrainy, a także wzmacnia presję energetyczną na UE” – podkreślono w komunikacie ministerstwa.

Agencja Interfax-Ukraina wskazuje, że Ukraina eksportowała energię m.in. do Rumunii i Słowacji, a także do Polski i Mołdawii.

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych powiadomiła, że z powodu rosyjskich ataków rakietowych na obiekty infrastruktury w 12 obwodach oraz w Kijowie, wybuchło 30 pożarów, a dostawy prądu zostały ograniczone w 15 obwodach.

 Są to obwody lwowski, iwanofrankowski, czerniowiecki, chmielnicki, żytomierski, winnicki, kijowski, kirowohradzki, mikołajowski, dniepropietrowski, zaporoski, połtawski, charkowski, sumski, ternopolski oraz miasto Kijów.

19:00

Rosyjskie ataki rakietowe na Kijów i inne miasta tylko wzmocnią zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w pomoc dla Ukrainy - oświadczył w poniedziałek prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział też dalsze sankcje na Rosję.

W wydanym przez Biały Dom komunikacie Biden potępił rosyjskie ostrzały jako ataki na cywilów, bez znaczenia militarnego.

"One po raz kolejny zademonstrowały całkowitą brutalność nielegalnej wojny Putina przeciwko narodowi ukraińskiemu" - oznajmił.

"Te ataki tylko dodatkowo wzmacniają nasze zaangażowanie, by wspierać naród ukraiński tak długo, jak trzeba. Razem z naszymi sojusznikami i partnerami będziemy kontynuować nakładanie kosztów na Rosję za jej agresję, pociągać Putina i Rosję do odpowiedzialności za ich okrucieństwa i zbrodnie wojenne, i dostarczać wsparcie potrzebne siłom ukraińskim do obrony swojego kraju i swojej wolności" - zaznaczył Biden. Wezwał też Rosję do zakończenia agresji i wycofania wojsk z Ukrainy.

19:30

Szef czeskiego kontrwywiadu cywilnego BIS Michal Koudelka powiedział w poniedziałek, że w Czechach istnieje ryzyko rosyjskich akcji wywrotowych i trzeba być na nie przygotowanym. Rosjanie potrafią przeprowadzać takie akcje - dodał, wskazując na wybuch w składzie amunicji w 2014 r.

Nowy dyrektor cywilnej służby wywiadowczej, Biura Stosunków Zagranicznych i Informacji (UZSI), Vladimir Posolda, powiedział, że należy spodziewać się ataków na infrastrukturę krytyczną, choć on również nie wymienił konkretnie Czech. Przypomniał o ostatnim przypadku sabotażu w Niemczech, gdzie uszkodzono kable w systemie sterowania ruchem kolejowym; ktokolwiek to zrobił, musiał mieć dobre informacje o tym, jak działa system - zauważył.

"Dziś możemy powiedzieć, że takie ataki są częścią standardowego arsenału, który Rosjanie używają przeciwko krajom zachodnim i przeciw każdemu, kto im się nie podoba” - powiedział.

W zeszłym roku BIS poinformował, że ma uzasadnione podejrzenia, że rosyjskie służby specjalne były zaangażowane w wybuchy w wojskowym składzie amunicji we Vrbieticach w kraju (województwie) zlińskim w 2014 r.; zginęło dwóch obywateli Czech. Skłoniło to władze czeskie do wydalenia z Pragi 18 dyplomatów i pracowników ambasady Rosji.

19:45

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego ze strony rosyjskiej armii ucierpieli cywile i infrastruktura w ponad 20 miastach Ukrainy – poinformował sztab generalny armii ukraińskiej w wieczornym raporcie, opublikowanym na Facebooku.

„Rosyjska armia okupacyjna, nie mając osiągnięć na polu walki, stosuje taktykę terroryzowania ludności cywilnej Ukrainy. Łamiąc normy międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa i zasady wojny, atakuje infrastrukturę krytyczną, a także budynki mieszkalne” – podkreślono w komunikacie.

Jak podano, wśród zaatakowanych miast są Kijów, Lwów, Równe, Żytomierz, Ternopol, Chmielnicki, Iwano-Frankiwsk, Winnica, Pryłuki, Nieżyn, Konotop, Charków, Krzemieńczuk, Dniepr, Krzywy Róg, Zaporoże, Mikołajów, Odessa.

Rosjanie przeprowadzili ponad 84 ataki rakietowe i lotnicze. Do ostrzału miast i wsi przeciwnik wykorzystał rakiety manewrujące, balistyczne, rakiety przeciwlotnicze i drony.

Siły ukraińskie zestrzeliły 56 celów – 43 rakiety manewrujące i 13 dronów.

„Na terytorium całej Ukrainy utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i lotniczymi” – podkreślił sztab.

20:30

Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny opublikował mapę poniedziałkowych rosyjskich ataków rakietowych. Rosja uderzyła w cele cywilne i krytyczne obiekty infrastruktury energetycznej.

„Przeciwnik zastosował pociski manewrujące odpalane z powietrza, morza i ziemi, rakiety balistyczne, pociski przeciwlotnicze, drony rozpoznawcze i uderzeniowe typu Shahed-136” – napisał Załużny, publikując mapę ataków.

Załużny podkreślił, że w warunkach dużej intensywności ataków jednocześnie ze wszystkich kierunków siły obrony Ukrainy wykazały się dużym profesjonalizmem i oddaniem.

Zaznaczył przy tym, że Ukraina jest zmuszona odpierać rosyjskie ataki przy użyciu broni z czasów radzieckich i do tego w niewystarczającej ilości.

Władze Ukrainy apelują do państw zachodnich o dostarczenie nowoczesnych systemów obrony powietrznej, które umożliwią jej obronę przed rosyjskimi atakami, kierowanymi przede wszystkim na cele cywilne.

22:00

Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abu Zabi Muhammad ibn Zajed an-Nahajan udaje się we wtorek do Moskwy, by zabiegać o deeskalację i polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie - poinformował w poniedziałek resort spraw zagranicznych Emiratów.

ZEA "zabiegają o pozytywne rezultaty, zredukowanie militarnej eskalacji i humanitarnych reperkusji oraz osiągnięcie politycznego rozwiązania (konfliktu), aby zapewnić pokój i globalne bezpieczeństwo" - oznajmiło MSZ.

Reuters przypomina, że w środę OPEC+, w skład którego wchodzi również Rosja, obniżył produkcję ropy. Stany Zjednoczone, które bardzo naciskały na kartel naftowy, by nie ograniczał podaży ropy, zdecydowały się w reakcji na uwolnienie 10 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej.

Decyzja OPEC+ pogorszyła i tak już napięte stosunki między USA a Arabią Saudyjska i ZEA - podkreśla agencja.

OPEC+ obejmuje kraje należące wcześniej do kartelu oraz 10 innych państw produkujących ropę, którym przewodzi Rosja.

22:15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem na Telegramie, że po rosyjskim ostrzale rakietowym ukraińskich miast rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem o obronie powietrznej.

"Odbyłem produktywną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem rozmowy była obrona powietrzna. Obecnie jest to priorytetem numer 1 w naszej współpracy" - oznajmił ukraiński prezydent.

 Wkrótce po Zełenskim o rozmowie przywódców poinformował też Biały Dom, który przekazał, że prezydent Biden obiecał, iż USA będą nadal dostarczały Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do obrony, w tym zaawansowane systemy obrony powietrznej.

Wojna na Ukrainie trwa już niemal od ośmiu miesięcy. Ostatnie tygodnie to wyraźna przewaga wojsk ukraińskich, które skutecznie przesuwają Rosjan pod granicę. Zdesperowany Władimir Putin 21 września ogłosił mobilizację, która oficjalnie ma objąć 300 tys. osób, a nieoficjalnie nawet 1,2 mln. Rosjanie jednak nie garną się do walki. Od momentu ogłoszenia poboru Rosję opuściły już setki tysięcy mężczyzn. Niektórzy wolą nawet zrobić krzywdę sobie lub komuś, by uniknąć wysyłki na Ukrainę. Pisaliśmy o 25-latku, który w jednej z komisji wojskowych w obwodzie irkuckim zastrzelił komendanta i młodym chłopaku, który na dworcu autobusowym w Riazaniu oblał się łatwopalną cieczą i podpalił krzycząc "Ja nie chcę na front". Niepowodzenia powodują, że Putin jest coraz bardziej agresywny. Odgraża się użyciem broni nuklearnej, podobno zamknął się w jednym ze swoich bunkrów i szczegółowo planuje atak. Tymczasem kilka dni temu doszło do eksplozji na rosyjskim Moście Krymskim. Ukraina nie przyznaje się do ataku, Putin jednak uważa, ze to "akt ukraińskiego terroru". Teraz zaczął się za to mścić. W poniedziałek, 10 października, zaatakował największe miasta Ukrainy. Najgorzej jest w tej chwili w Kijowie, gdzie w ciągu kilku godzin zginęło 8 osób. W całej Ukrainie zginęło 10 osób, a 60 jest rannych. Co się aktualnie dzieje na Ukrainie? Do czego jeszcze posunie się Putin?

Najnowsze informacje o wojnie Rosji z Ukrainą znajdziesz w naszej relacji na żywo w tym artykule.

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać
Nasi Partnerzy polecają