Baletnica wygrała w sądzie duże odszkodowanie. Pozwała firmę baletową za rasizm

2021-04-23 13:43 Marta Woźniak
Balet [zdjęcie poglądowe]
Autor: indy0333/Pixabay Balet [zdjęcie poglądowe]

Chloé Lopes Gomes to 29-letnia baletnica pochodząca z Francji. Została zatrudniona w Staatsballett Berlin - firmie, która zatrudnia tancerzy baletowych, jako pierwsza czarna tancerka. Ze względu na swój kolor skóry wiele razy musiała słuchać rasistowskich komentarzy ze strony baletmistrzyni. Zdecydowała się pójść do sądu i… wygrała.

Pochodząca z Francji czarna tancerka baletowa pozwała firmę, która ją zatrudniła za rasiistowskie komentarze. Chloé Lopes Gomes, która występowała także z Opera de Nice we Francji i ze szwajcarskim Ballet Bejart, powiedziała agencji AFP w styczniu, że była nieustannie „nękana” przez baletmistrzynię zespołu w Staatsballett Berlin. To główna firma baletowa w Berlinie, która jest jedną z największych firm baletowych w Europie Zachodniej z około 90 tancerzami i tancerkami.

PRZECZYTAJ RASISTOWSKI skandal w Zawierciu! Sędzia ubliżył zawodnikowi z Brazylii? Szokujące tłumaczenie

W 2018 roku do Staatsballett Berlin dołączyła Gomes Lopes, która była pierwszą czarną tancerką w zespole. I z tego powodu musiała wysłuchiwać wielu nieprzyjemnych uwag, jednak nie chodziło o jej umiejętności, tylko o kolor skóry.

Viki Gabor o rasizmie. Jej ojciec został pobity w sklepie

W jednym ze spektakli, kiedy baletmistrzyni rozdawała tancerzom białe welony do noszenia, Lopes Gomes miała usłyszeć, że nie dostanie białego welonu. „Nie mogę ci go dać. Zasłona jest biała, a ty jesteś czarna” - opowiadała Lopes Gopes w jednym z wywiadów. Innym razem poproszono ją o nałożenie białego makijażu. Według Francuzki wydawało się to „zaprzeczeniem mojej tożsamości”.

29-latka w zeszłym roku została zwolniona, gdy sygnalizowała problemy z baletmistrzynią. Wystąpiła do sądu po tym, jak jej umowa na czas określony nie została przedłużona latem ubiegłego roku, oskarżając szefów m.in. o zmuszanie jej do noszenia białego makijażu. Pozew i upublicznienie rasistowskich praktyk w firmie baletowej spowodował, że w Staatsballett Berlin wszczęto wewnętrzne dochodzenie w sprawie rasizmu wśród swoich pracowników. W styczniu Staatsballett zorganizował warsztaty dla wszystkich pracowników w celu podniesienia świadomości na temat różnorodności i dyskryminacji oraz zobowiązał się do budowania kultury otwartości w celu rozwiązania problemu rasizmu.

WAŻNE Rasizm w rodzinie królewskiej? UJAWNIONO kogo miała na myśli Meghan Markle!

Christiane Theobald, pełniąca obowiązki dyrektorki Staatsballett Berlin, powiedziała, że ​​spór z Lopesem Gomesem był „sygnałem ostrzegawczym”, a firma prowadzi „politykę zerowej tolerancji dla rasizmu i wszelkich form dyskryminacji”. Sama Lopes Gomes wygrała sprawę i ma teraz otrzymać od firmy 16 tys. euro odszkodowania. Oprócz tego firma poinformowała, że umowa Lopes Gomes zostanie przedłużona na jeszcze jeden sezon i wygaśnie z końcem sezonu 2021/22.

ZOBACZ GALERIĘ Tragiczna śmierć Georga Floyda: Kwiaty i znicze przed ambasadą USA w Warszawie 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze