Białoruskie wojska wkroczą na Ukrainę? Szojgu mówi o "zwiększeniu gotowości bojowej"

2022-06-24 6:45
Siergiej Szojgu
Autor: AP Siergiej Szojgu

W czwartek (23 czerwca) w Moskwie doszło do spotkania ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu z białoruskim ministrem obrony Wiktorem Chreninem. Obaj politycy wspólnie uzgodnili, że w obliczu wojny na Ukrainie konieczne jest "zwiększenie gotowości bojowej regionalnej grupy wojsk i jednego regionalnego systemu obrony powietrznej."

Jak podaje "Ukraińska Prawda", Szojgu podkreślił, że "dziś staje się to coraz bardziej istotne, a strona rosyjska jest gotowa udzielić w tym jakiegokolwiek wsparcia białoruskim przyjaciołom". Szojgu nazwał Białoruś "najważniejszym partnerem strategicznym, najbliższym przyjacielem i sojusznikiem" - Dziś dwustronna współpraca wojskowa rozwija się w obliczu bezprecedensowej presji ze strony Zachodu, niewypowiedzianej wojny przeciwko naszym krajom - mówił szef MON Rosji, który wysoko ceni też determinację Białorusi "w przeciwstawianiu się konfrontacyjnemu kursowi Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników". Szojgu pochwalił też gotowość Białorusi do wspólnego tworzenia "jednolitej przestrzeni obronnej w granicach Państwa Związkowego".

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił w czwartek (23 czerwca), że od początku wojny na Ukrainie, która trwa już cztery miesiące, Rosjanie stracili ponad półtora tysiąca czołgów i około 34 430 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby.

Z komunikatu strony ukraińskiej wynika, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska straciły 8 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, 4 systemy artylerii, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet, śmigłowiec i sześć dronów.

Według ukraińskiego sztabu straty Rosji od początku inwazji wynoszą: 1504 czołgi, 3632 pojazdy opancerzone, 216 samolotów, 183 helikoptery, 756 systemów artylerii, 240 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 99 systemów przeciwlotniczych, 2548 pojazdów i cystern, 14 jednostek pływających i 620 dronów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ławrow o rzezi cywilów na Ukrainie: "Nie wstydzimy się! Rosja jest, jaka jest"

Źródło: Ukraińska Prawda

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Express Biedrzyckiej - gen. Bogusław Pacek: Ukraina jest uzależniona od Zachodu od pierwszego dnia wojny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE