Dramatyczna akcja ratunkowa w górach! Nie żyje pięciu wspinaczy

2021-09-24 9:00

Tragedia podczas górskiej wyprawy! Grupa dziewiętnastu wspinaczy wezwała na pomoc ratowników po tym, jak zostali zaskoczeni przez wyjątkowo trudne warunki pogodowe. Niestety, nie wszystkich udało się uratować. Podczas wielogodzinnej akcji ratunkowej na Elbrusie uratowano czternastu wspinaczy, ale pięciu niestety zginęło.

To czarny dzień w historii wspinaczek na najwyższy szczyt Kaukazu. W nocy zginęło pięć osób, które usiłowały zdobyć Elbrus (5642 m. n. p.m.) w Rosji. Pomoc ratowników wezwała grupa dziewiętnastu wspinaczy po tym, jak zostali zaskoczeni przez wyjątkowo trudne warunki pogodowe. Na Elbrusie temperatura spadła do -20 stopni Celsjusza, do tego doszły silne opady śniegu i gwałtowny wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 60 metrów na sekundę. Wspinacze znajdowali się wówczas na wysokości około 5400 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ruszyli w górę i zaczęli bardzo niebezpieczną akcję. Niestety, nie wszystkich zaskoczonych przez ekstremalne warunki ludzi udało się uratować.

NIE PRZEGAP: Rihanna rozebrała córkę Madonny! Lourdes tym razem przesadziła?

NIE PRZEGAP: Toksyczne chmury lecą do Europy! Mogą spaść kwaśne deszcze

Sonda
Czy rozumiesz ludzi, którzy zajmują się wspinaczką wysokogórską?

Podczas wielogodzinnej akcji ratunkowej na Elbrusie udało się ocalić czternastu wspinaczy, ale pięciu niestety zginęło. Nie wiadomo jeszcze, z jakiego kraju pochodzili. Elbrus jest górą często nie docenianą, ale jej zdobywanie bywa niebezpieczne właśnie ze względu na warunki pogodowe. Niższy wierzchołek po raz pierwszy został zdobyty przez Kanadyjczyka w 1829 roku, a wyższy przez Brytyjczyków w 1874 roku. Pierwszy Polak, który zdobył Elbrus to Jerzy „Druciarz” Rudnicki, dokonał tego w 1956 roku.

NIE PRZEGAP: Próbował zgwałcić kobietę. Nie zgadniesz, co kazał mu zrobić sąd!

NIE PRZEGAP: Meghan Markle i książę wrócą do Anglii?! "Królowa tego chce"

Co warto zabrać zimą w góry?

Czy jesteś odporny na ból?

Pytanie 1 z 8
Jak często odczuwasz ból?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE