Elektrownia atomowa ostrzelana! Eksperci ostrzegają: ryzyko chmury radioaktywnej

i

Autor: AP Elektrownia atomowa ostrzelana! Eksperci ostrzegają: "ryzyko chmury radioaktywnej"

Wojna na Ukrainie

Elektrownia atomowa ostrzelana! "Ryzyko powstania chmury radioaktywnej"

2022-08-10 12:40

Rosyjskie wojska ostrzeliwują największą elektrownię atomową w Europie i stwarza to "bardzo wysokie" ryzyko - ocenił Petro Kotin, szef ukraińskiego Energoatomu. "Mielibyśmy coś w rodzaju chmury radioaktywnej, a potem decydowałaby pogoda... o tym, w którą stronę chmura się przemieści" - powiedział Kotin. Na razie nie ma podwyższonego poziomu radiacji - uspokaja Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Zaporoska Elektrownia Atomowa zagrożona przez rosyjskie ostrzały. Szef Energoatomu ostrzega przed radioaktywną chmurą

Od początku wojny na Ukrainie wielki niepokój budził w Europie fakt ostrzeliwania przez Rosjan elektrowni atomowych. Początkowo była to elektrownia w Czarnobylu. Kilkukrotnie ostrzały powodowały tam odcięcie zasilania, co groziło przerwaniem chłodzenia reaktora. Od tamtej pory wojska rosyjskie zostały już dawno przepędzone z Czarnobyla, jednak teraz zagrożona jest Zaporoska Elektrownia Atomowa. Ta największa w Europie elektrownia tego typu jest obecnie okupowana przez pięciuset żołnierzy Władimira Putina. Rosyjskie wojska ostrzeliwują zakład i stwarza to "bardzo wysokie" ryzyko groźnych zdarzeń - ocenił Petro Kotin, szef ukraińskiego Energoatomu. Kotin obawia się, że rosyjskie rakiety trafią w zbiorniki z zużytym paliwem jądrowym, a jest ich na terenie elektrowni 174.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd odetnie prąd w styczniu! Wszystko wyszło na jaw. Kryzys energetyczny

PRZECZYTAJ TAKŻE: Białoruś niszczy zaporę na polskiej granicy! "Wchodzi po kilka osób"

Sonda
Boisz się głodu spowodowanego wojną na Ukrainie?

"Mielibyśmy coś w rodzaju chmury radioaktywnej, a potem decydowałaby pogoda... o tym, w którą stronę chmura się przemieści"

"To najbardziej radioaktywny materiał w całej elektrowni. To [trafienie przez Rosjan] oznaczałoby, że rozprzestrzeniłby się on po całym terenie. Mielibyśmy coś w rodzaju chmury radioaktywnej, a potem decydowałaby pogoda... o tym, w którą stronę chmura się przemieści" - powiedział szef Energoatomu. Na razie nie ma podwyższonego poziomu radiacji - uspokaja Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Jednak szef MAEA Rafael Grossi wyraził zaniepokojenie sytuacją w Zaporoskej Elektrownia Jądrowej i zaapelował o zakończenie działań wojskowych, któe zagrażają bezpieczeństwu jądrowemu. Z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał ostrzał elektrowni "samobójczym", wezwał też do wpuszczenia międzynarodowych ekspertów na terenu elektrowni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wystrzał opony przyczyną tragedii?! Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tragiczne wypadki polskich autokarów. Tymi wydarzeniami żyła cała Polska. ZDJĘCIA

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Wynik niższy niż 4/10 będzie kompromitacją!

Pytanie 1 z 10
Do sojuszu BRICS należą: Rosja, Brazylia, Indie, Chiny oraz...
Zbierają na polskie drony dla Ukrainy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki