Elektrownia atomowa ostrzelana! Eksperci ostrzegają: ryzyko chmury radioaktywnej

i

Autor: AP Elektrownia atomowa ostrzelana! Eksperci ostrzegają: "ryzyko chmury radioaktywnej"

Wojna na Ukrainie

Elektrownia atomowa ostrzelana! "Ryzyko powstania chmury radioaktywnej"

2022-08-10 12:40

Rosyjskie wojska ostrzeliwują największą elektrownię atomową w Europie i stwarza to "bardzo wysokie" ryzyko - ocenił Petro Kotin, szef ukraińskiego Energoatomu. "Mielibyśmy coś w rodzaju chmury radioaktywnej, a potem decydowałaby pogoda... o tym, w którą stronę chmura się przemieści" - powiedział Kotin. Na razie nie ma podwyższonego poziomu radiacji - uspokaja Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Zaporoska Elektrownia Atomowa zagrożona przez rosyjskie ostrzały. Szef Energoatomu ostrzega przed radioaktywną chmurą

Od początku wojny na Ukrainie wielki niepokój budził w Europie fakt ostrzeliwania przez Rosjan elektrowni atomowych. Początkowo była to elektrownia w Czarnobylu. Kilkukrotnie ostrzały powodowały tam odcięcie zasilania, co groziło przerwaniem chłodzenia reaktora. Od tamtej pory wojska rosyjskie zostały już dawno przepędzone z Czarnobyla, jednak teraz zagrożona jest Zaporoska Elektrownia Atomowa. Ta największa w Europie elektrownia tego typu jest obecnie okupowana przez pięciuset żołnierzy Władimira Putina. Rosyjskie wojska ostrzeliwują zakład i stwarza to "bardzo wysokie" ryzyko groźnych zdarzeń - ocenił Petro Kotin, szef ukraińskiego Energoatomu. Kotin obawia się, że rosyjskie rakiety trafią w zbiorniki z zużytym paliwem jądrowym, a jest ich na terenie elektrowni 174.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd odetnie prąd w styczniu! Wszystko wyszło na jaw. Kryzys energetyczny

PRZECZYTAJ TAKŻE: Białoruś niszczy zaporę na polskiej granicy! "Wchodzi po kilka osób"

Sonda
Boisz się głodu spowodowanego wojną na Ukrainie?

"Mielibyśmy coś w rodzaju chmury radioaktywnej, a potem decydowałaby pogoda... o tym, w którą stronę chmura się przemieści"

"To najbardziej radioaktywny materiał w całej elektrowni. To [trafienie przez Rosjan] oznaczałoby, że rozprzestrzeniłby się on po całym terenie. Mielibyśmy coś w rodzaju chmury radioaktywnej, a potem decydowałaby pogoda... o tym, w którą stronę chmura się przemieści" - powiedział szef Energoatomu. Na razie nie ma podwyższonego poziomu radiacji - uspokaja Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Jednak szef MAEA Rafael Grossi wyraził zaniepokojenie sytuacją w Zaporoskej Elektrownia Jądrowej i zaapelował o zakończenie działań wojskowych, któe zagrażają bezpieczeństwu jądrowemu. Z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał ostrzał elektrowni "samobójczym", wezwał też do wpuszczenia międzynarodowych ekspertów na terenu elektrowni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wystrzał opony przyczyną tragedii?! Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tragiczne wypadki polskich autokarów. Tymi wydarzeniami żyła cała Polska. ZDJĘCIA

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Wynik niższy niż 4/10 będzie kompromitacją!

Pytanie 1 z 10
Do sojuszu BRICS należą: Rosja, Brazylia, Indie, Chiny oraz...
Zbierają na polskie drony dla Ukrainy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE