Europę czeka najcięższa zima w historii?! Prezydent Zełenski ostrzega! Rosja wykorzystuje Gazprom

i

Autor: Shutterstock, AP Europę czeka najcięższa zima w historii?! Prezydent Zełenski ostrzega! "Rosja wykorzystuje Gazprom"

Wojna na Ukrainie

Europę czeka najcięższa zima w historii?! Prezydent Zełenski ostrzega! "Rosja wykorzystuje Gazprom"

2022-08-11 11:48

Rosja wykorzystuje Gazprom i robi wszystko, by nadchodząca zima była dla Europejczyków jak najcięższa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim nowym nagraniu. Z kolei Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, podkreśla, że Ukraina chce podjąć wszelkie wysiłki, by przed nadejściem zimy zakończyć aktywną fazę wojny wszczętej przez Rosję. Powód? Realne niebezpieczeństwo ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę ciepłowniczą i energetyczną.

To już 169. doba wojny na Ukrainie

Wojna na Ukrainie trwa już 169. dobę, czyli ponad pięć miesięcy. 24 lutego 2022 roku, w nocy, armia Władimira Putina zaatakowała największe miasta Ukrainy. Od tamtej pory nieprzerwanie za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Mimo silnych i licznych sankcji nałożonych na Rosję, jej polityków, oligarchów oraz rosyjskie banki i instytucje finansowe, Putin nadal prowadzi krwawą wojnę, a jego rosyjskie wojsko dokonuje mordów na ludności cywilnej. Kiedy wojna na Ukrainie wybuchła, wydawało się, że Ukraina jest bez szans i Putin przeprowadzi blitzkrieg. Tymczasem naród ukraiński heroicznie broni swojego kraju, a także wolności swojej i całej Europy, tym samym wojna błyskawiczna, którą planował najpewniej rosyjski dyktator, przeobraziła się w wielomiesięczny konflikt zbrojny. 

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na Ukrainie potrwa nawet... 10 lat? Potworne prognozy eksperta. "Muszą minąć pokolenia"

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Elektrownia atomowa ostrzelana! "Ryzyko powstania chmury radioaktywnej"

Wołodymyr Zełenski ostrzega: Rosja wykorzystuje Gazprom i szantażuje Europę

Ile potrwa wojna na Ukrainie? Tego nikt nie wie. Wizja, że przeciągnie się ona na kolejne miesiące, jest coraz bardziej realna. A to oznacza, że Europę czeka bardzo trudny czas, bo za kilka miesięcy nadjedzie zima. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzega, że może to być najtrudniejsza zima dla Europejczyków w historii. Wszystko z powodu rosnących cen gazu i szantażu, jaki Rosja stosuje wobec Europy.

Informacje o kolejnym sprowokowanym wzroście cen gazu na europejskim rynku do 2 tys. USD za tysiąc metrów sześciennych to wystarczająca przyczyna, by rozszerzyć sankcje na Rosję. (...) Rosja świadomie stosuje "cenowy terror przeciwko Europie. Wykorzystując Gazprom, Moskwa robi wszystko, by ta zima stała się dla krajów europejskich jak najcięższa. Na terror trzeba odpowiadać. Sankcjami - uważa prezydent Ukrainy.

Jednocześnie Zełenski podziękował Londynowi za nałożenie dodatkowych sankcji na rosyjskie osoby i podmioty.

Ukraina boi się zimy. Chce zakończyć aktywną fazę wojny

Z kolei Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, mówi, że Ukraina chce podjąć wszelkie wysiłki, by przed nadejściem zimy zakończyć aktywną fazę wojny wszczętej przez Rosję. Jako powód wskazał niebezpieczeństwo ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę ciepłowniczą i energetyczną.

"Armia rosyjska nadal atakuje obiekty naszej infrastruktury. Stanowi to jeden z ich celów, z czym nawet się nie kryją. Z tego m.in. powodu chcemy podjąć wszelkie wysiłki, by aktywną fazę wojny zakończyć przed upływem jesieni" - powiedział Jermak w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. 

Jak dodał, im dłużej wojska rosyjskie będą pozostawały na terytorium Ukrainy i starały się tam okopać, tym trudniej będzie wyzwolić te tereny. "Ukraina robi jednak wszystko, by wyzwolić obszary okupowane przez Rosjan" - zapewnił.

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?
Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Cieniuch: Bez pomocy Zachodu Ukraina przegra tę wojną