HIMARS już w użyciu. Ukraińcy ostrzelali Rosjan w Iziumie

i

Autor: AP HIMARS już w użyciu. Ukraińcy ostrzelali Rosjan w Iziumie

Amerykańskie wyrzutnie HIMARS już w użyciu. Ukraińcy ostrzelali Rosjan w Iziumie

Pod koniec tygodnia z USA dotarły na Ukrainę systemy artylerii rakietowej HIMARS. Wyrzutnie już są w użyciu i zadają straty stronie rosyjskiej. Ukraińskie media opublikowały nagranie po ostrzale przeprowadzonym na rosyjskie stanowisku dowodzenia w okupowanym Iziumie.

Ukraińcy już korzystają z systemów artylerii rakietowej HIMARS. Ukazuje to nagranie, jakie na swoim Twitterze opublikował serwis UkraineWorld. Broń, którą Ukraina otrzymała od Amerykanów, ostrzelała stanowisko dowodzenia 20. armii rosyjskiej, znajdujące się w szkole w okupowanym Iziumie. Film nagrał ukraiński dziennikarz wojskowy Andriej Czaplienko.

CZYTAJ TEŻ: Ławrow o rzezi cywilów na Ukrainie: "Nie wstydzimy się! Rosja jest, jaka jest"

Kolejna pomoc dla Ukrainy od USA. To m.in. systemy HIMARS

Przypomnijmy, że w czwartek (23 czerwca) Biały Dom ogłosił nowy, trzynasty już pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart prawie pół miliarda dolarów. Znalazły się w nim m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej. - Wyrzutnie rakiet M142 HIMARS, przekazane przez USA w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, już uczestniczą w walkach na froncie i pomagają bronić kraju przed rosyjską inwazją – ogłosił w sobotę (25 czerwca) naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. - Systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS już pracują w obronie Ukrainy. Artylerzyści Sił Zbrojnych Ukrainy umiejętnie uderzają w określone cele – wrogie cele wojskowe na naszym, ukraińskim terytorium – napisał Załużny na Telegramie. Dowódca sił zbrojnych Ukrainy podziękował Amerykanom za przekazanie broni i zaznaczył, że dla Ukrainy „celem jest zwycięstwo”.

W sieci pojawiło się też nagranie, ukazujące działania systemów HIMARS. Widać na nim moment ostrzału rakietowego.

HIMARS - co to jest?

HIMARS to skrót nazwy M142 High Mobility Artillery Rocket System. Jest to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności, lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki Oshkosh M1140. Wyrzutnia rakiet produkcji Lockheed Martin, opracowana pod koniec lat 90. XX wieku dla amerykańskiej armii.

ZOBACZ KONIECZNIE: Polska kupuje wyrzutnie HIMARS. Co to jest i ile kosztuje?

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Przesmyk suwalski: najniebezpieczniejsze miejsce na świecie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE