Rosjanie chcą zrobić park w Azowstalu

i

Autor: AP Rosjanie chcą zrobić park w Azowstalu

Wojna na Ukrainie

Horror w Mariupolu. Psy rozszarpują leżące na ulicach zwłoki. W Azowstalu Rosjanie chcą zrobić park

2022-08-04 14:12

Sytuacja w okupowanym od miesięcy Mariupolu jest tragiczna. Nie ma tam dostępu do służby zdrowia, czystej wody, jedzenia. Jak informuje doradca prawowitego mera miasta, umiera coraz więcej ludzi. "Na ulicach leżą zwłoki, nikt ich nie zabiera. Rozszarpują je psy, a szczątki rozrzucają po okolicy". Tymczasem Rosjanie chcą "rozwijać" miasto: w miejscu zakładów Azowstal planują stworzyć park.

Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, w mediach społecznościowych na bieżąco próbuje informować świat o tym, co dzieje się w najbardziej zrujnowanym wojną mieście w Ukrainie. Okupowany od kilku miesięcy przez Rosjan Mariupol zmaga się z katastrofą humanitarną. Mieszkańcy nie mają dostępu do wody pitnej, zapasów jedzenia - mają tylko tyle, ile da im samozwańcza administracja, a żeby cokolwiek dostać, muszą całymi dniami stać w kolejce. W mieście nie działa system kanalizacji, utrzymuje się ryzyko wybuchu epidemii cholery. Sytuacji nie poprawiają ciała zabitych, które zalegają na ulicach.

Rosjanie w Mariupolu. "Kto chce, niech chowa zwłoki"

Andiuszczenko pokazał na Telegramie kilka zdjęć i napisał: "Ciała wciąż leżą na ulicach, zawinięte w plastikowe torby. Paczki są rozdzierane przez bezpańskie psy, ciągnące części ciała po okolicy. Władze okupacyjne odmówiły przeprowadzenia pochówków. »Kto tego potrzebuje, niech ich pochowa« - mówili". Okupanci zdają się nie widzieć fatalnego położenia miasta. Mają bowiem w planach poważne inwestycje. Więcej w dalszej części tekstu. 

CZYTAJ TAKŻE: Asystent Putina sparaliżowany po otruciu? Był na wakacjach, teraz "nie może zamknąć oczu"

CZYTAJ TAKŻE: Trump o Putinie: "Nie chciał wywołać wojny, ale skoro już zaczął, to pewnie zajmie całą Ukrainę"

POLACY CHCĄ POMŚCIĆ Mariupol i Buczę! ZABÓJCZA BROŃ odmieni LOSY WOJNY? l UkrALINA

Mariupol wciągną do Rosji?

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował o tym na Facebooku. "Jak wynika z dokumentu »Koncepcja planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mariupol«, rosyjskie władze zamierzają »przeprowadzić pełną integrację Mariupola z samozwańczą Doniecką Republiką Ludową, z perspektywą późniejszego włączenia w skład Rosji«. Kreml zakłada, że do 2025 roku liczba mieszkańców miasta zwiększy się do 200 tys. Priorytetem na najbliższe lata ma być odbudowanie infrastruktury socjalnej i transportowej".

Azowstal: w podziemiach wysypisko, na górze park

Rosjanie mają specjalny plan na teren po zakładach metalurgicznych Azowstal, w których od marca do maja trwała zaciekła obrona miasta. "Wśród nich [scenariuszy, jakie rozważa okupant  - przyp. red.] jest m.in. zapełnienie podziemnej części fabryki śmieciami, a na powierzchni stworzenie parku i użytków rolnych. Inny wariant przewiduje powstanie parku oraz terenów turystycznych i rekreacyjnych. Na realizację całego projektu, w zależności od przyjętej koncepcji, Rosjanie chcą poświęcić od 8 do 42 lat. Koszt to ponad 60 mld rubli (4,6 mld zł)" - podaje wywiad Ukrainy. 

CZYTAJ TAKŻE: Koszmar modelek. Pojechały nagrać teledysk, przez 4 godziny były gwałcone przez 80 uzbrojonych mężczyzn

Sonda
Czy wróciłabyś/wróciłbyś do kraju, w którym trwa wojna?