III wojna światowa. Chiny szykują się do konfrontacji z USA. Wyciekł tajny raport

2020-05-07 10:15 msz
USA
Autor: U.S. Air Force

W wewnętrznym chińskim raporcie oceniono, że w związku z pandemią koronawirusa Chiny mierzą się z największą falą globalnej niechęci od wydarzeń na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku.

Podsycane przez Stany Zjednoczone nastroje antychińskie mogą w najgorszym wypadku doprowadzić do zbrojnej konfrontacji pomiędzy Chinami a USA - stwierdzono w raporcie, który według anonimowych źródeł ministerstwo bezpieczeństwa państwowego przedstawiło najwyższym przywódcom kraju, w tym prezydentowi Xi Jinpingowi.

Raport ostrzega, że Waszyngton może zwiększyć finansowanie i pomoc wojskową dla swoich sojuszników w Azji, co sprawi, że sytuacja w tym regionie stanie się nieprzewidywalna.

Raport opracował Chiński Instytut Współczesnych Stosunków Międzynarodowych (CICIR). To think tank związany z ministerstwem bezpieczeństwa państwowego, które odpowiada za działalność wywiadowczą.

Reuters zaznacza, że nie wiadomo, na ile raport odzwierciedla stanowisko chińskich przywódców, ani czy wpłynie on na prowadzoną przez nich politykę, ale pokazuje, że Pekin obawia się wzrostu globalnego oporu przeciwko Chinom.

Relacje na linii Waszyngton-Pekin oceniane są jako najgorsze od dziesięcioleci.

Super Raport 6 V (goście: Kosiniak-Kamysz, Giertych)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Źródło: PAP

Najnowsze