Władimir Putin

i

Autor: AP Photo Władimir Putin

Wojna na Ukrainie

Jest jeden sposób na pokonanie Putina. Eksperci nie mają złudzeń

2023-10-03 6:30

Kiedy skończy się wojna na Ukrainie, jak można pokonać Rosję i skłonić ją do kapitulacji? Czy należy zacząć negocjacje? Na temat wojny na Ukrainie i perspektyw pokonania rosyjskich sił wypowiedział się w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy nie mają złudzeń - jest tylko jeden sposób na zakończenie rosyjskiej agresji.

ISW: Kompromis z Putinem to droga do eskalacji wojny na Ukrainie. Jedyne wyjście z sytuacji to pokonanie militarne Rosji

Wojna na Ukrainie trwa już ponad półtora roku. Sytuacja na froncie przestała radykalnie się zmieniać, kontrofensywa posuwa się powoli, a przynajmniej takie można odnieść wrażenie. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie, jak można pokonać Rosję i skłonić ją do kapitulacji? Czy należy zacząć negocjacje? Na temat wojny na Ukrainie i perspektyw pokonania rosyjskich sił wypowiedział się w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy nie mają złudzeń - jest tylko jeden sposób na zakończenie rosyjskiej agresji. Uważają, że negocjacje i kompromis z Putinem nie mają żadnego sensu i jedynie radykalne kroki pozwolą na przełom w krwawym konflikcie.

"Pomysł zapewnienia Putinowi możliwości 'ratowania twarzy' całkowicie ignoruje lekcje z ostatnich dziewięciu lat"

Według ISW nie negocjacje i dogadywanie się, a twarda siła militarna może pokonać Putina. "Pomysł zapewnienia Putinowi możliwości 'ratowania twarzy' całkowicie ignoruje lekcje z ostatnich dziewięciu lat. (...) Trwałe zakończenie wojny wymaga zmuszenia Putina do zaakceptowania porażki. On i jego następcy muszą zdać sobie sprawę, że nie mogą narzucić swojej woli Ukrainie i Zachodowi środkami wojskowymi, (a także) nie mogą podporządkować sobie Ukrainy politycznie ani zwyciężyć dyplomatycznie" - ocenił ISW. Putin od aneksji Krymu w 2014 roku pokazywał, że każde ustępstwo jest dla niego zachętą do pójścia dalej w agresywnych zapędach - oceniają analitycy i zachęcają do dalszego zbrojenia Ukrainy.

Sonda
Czy powinniśmy nadal pomagać Ukrainie?

QUIZ. Wojny XX wieku. Niby tak niedawno, ale pytania Cię zaskoczą! Komplet? Bez szans!

Pytanie 1 z 12
Na start oczywiście I Wojna Światowa. Zapoczątkował ją zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę Zofię. W jakim mieście miał on miejsce?
Tworzą, by wspomóc Ukraińców na froncie
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają