Koczują 50 godzin, żeby zobaczyć trumnę królowej Elżbiety. Piją herbatę, dzielą się kanapkami

i

Autor: AP Koczują 50 godzin, żeby zobaczyć trumnę królowej Elżbiety. Piją herbatę, dzielą się kanapkami

Pogrzeb Elżbiety II

Żałobnicy koczują 50 godzin, by zobaczyć trumnę królowej Elżbiety. Piją herbatę, jedzą kanapki

2022-09-16 20:16

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku, w wieku 96 lat. Od tego momentu do Londynu nadciągają setki tysięcy Brytyjczyków, którzy chcą osobiście pożegnać swoją królową. Od środy (14 września) jej trumna jest wystawiona w Westminster Hall, a żeby przejść obok niej, należy stać w kolejce, która właśnie osiągnęła długość 5 km! Niektórzy czekają w niej już 50 godzin.

Pogrzeb Elżbiety II. Milion osób więcej w Londynie

Szacuje się, że nawet milion osób będzie chciało osobiście pojawić się przy trumnie zmarłej 8 września królowej Elżbiety II. Czy rzeczywiście tak będzie, można sprawdzić przez internet. Gdy w środę (14 września) po południu rozpoczęto wpuszczanie pierwszych osób do Westminster Hall, w którym wystawiona jest trumna, brytyjski rząd uruchomił serwis pokazujący na żywo aktualną długość kolejki oraz informujący, w pobliżu jakich charakterystycznych punktów obecnie się kończy - podaje PAP. I tak: na pół godziny przed otwarciem drzwi do Pałacu Westminsterskiego kolejka liczyła nieco ponad 4 km, a przez noc skróciła się do 3,2 km. Od czwartku (15 września) rano z powrotem zaczęła się wydłużać i o godz. 10.30 czasu londyńskiego liczyła ok. 5,1 km. Wielu Brytyjczyków czeka w niej już od około 50 godzin.

Śmierć królowej Elżbiety II. Brytyjczycy chcą być przy jej trumnie

Koczują w namiotach, na krzesłach turystycznych; jedni mają ze sobą małe dzieci, inni psy. Jedni są doskonale przygotowani: mają kurtki przeciwdeszczowe, suchy prowiant, termosy z gorącą herbatą, a nawet sprzęt do gotowania czy materace. Inni stoją tak, jak stanęli z marszu. Wszyscy chcą pożegnać swoją królową.

CZYTAJ TAKŻE: Sekretny syn króla Karola III i jego żony żąda testu DNA. O pomoc prosił "babcię", królową Elżbietę II!

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała

Pogrzeb Elżbiety II. Żałobnicy czekają nawet w deszczu

Zgodnie przyznają, że są tam, bo nie wyobrażają sobie, by siedzieć teraz w domach. "Robimy to dla niej, siedzimy w namiocie drugą noc, padało, wiało, ale siedzimy. Mamy na zmianę eleganckie ubrania, żeby przy jej trumnie dobrze wyglądać" - cytuje koczujących brytyjski "Daily Mail". Wśród osób stojących w kolejce są zarówno 20-latkowie, jak i 80-latkowie. Piją wspólnie herbatę, dzielą się kanapkami, pomagają sobie, choć nie brakuje tam również zgrzytów. "Wyszłam z kolejki w nocy, bo myślałam, że zamarznę, a gdy wróciłam rano, nikt nie chciał mnie wpuścić" - relacjonuje 78-letnia kobieta. Wiele osób będzie z pewnością stało w tej kolejce aż do poniedziałku, 19 września, czyli do dnia, w którym jest zaplanowany pogrzeb królowej Elżbiety II. 

Królowa Elżbieta II nie żyje. Kiedy pogrzeb?

Jaki będzie miał przebieg pogrzeb królowej Elżbiety II? Pogrzeb zmarłej 8 września monarchini odbędzie się w poniedziałek, 19 września o godz. 11 londyńskiego czasu w Opactwie Westminsterskim. Później trumna z jej ciałem zostanie złożona - już tylko w obecności najbliższej rodziny - w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Królowa spocznie przy swoim mężu, zmarłym w ubiegłym roku księciu Filipie. 

CZYTAJ TAKŻE: "The Crown" z rekordem oglądalności po śmierci królowej Elżbiety II! Serial Netflixa o rodzinie królewskiej przysporzy Royalsom kolejnych problemów?

Sonda
Będziesz oglądał pogrzeb Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany