Karol III

i

Autor: BBC

Król Karol III

Koronacja Karola III. Znamy oficjalną datę uroczystości

2022-10-11 19:51

Koronacja nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się w sobotę, 6 maja 2023 roku, w Opactwie Westminsterskim w Londynie – ogłosił we wtorek Pałac Buckingham. Koronacji dokona arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Wraz z Karolem III koronowana jako królowa-małżonka zostanie też jego żona Camilla.

 6 maja 2023 - oficjalna data koronacji króla Karola III

Ogłoszona data koronacji na 6 maja 2023 jest o cztery tygodnie wcześniejszą niż ta, o której spekulowały media. Kilka dni temu amerykański serwis Bloomberg, powołując się na pragnącego zachować anonimowość urzędnika brytyjskiego rządu, podał, że koronacja króla Karola III i jego małżonki Camilli miałaby się odbyć w sobotę, 3 czerwca. Ta data wyglądała na bardzo prawdopodobną, gdyż byłoby to niemal dokładnie w 70. rocznicę koronacji matki Karola III, Elżbiety II.

Pałac Buckingham w wydanym oświadczeniu nie przekazał zbyt wielu szczegółów na temat koronacji poza tym, że będzie zarówno odzwierciedlała rolę monarchii we współczesnym świecie, jak i zakorzeniona w tradycji .W miniony weekend „Daily Mail” poinformował, że koronacja będzie znacznie krótsza, skromniejsza i z mniejszą liczbą zaproszonych gości niż w przypadku Elżbiety II. Według tej gazety, miałaby trwać tylko godzinę, podczas gdy w 1953 r. były to cztery godziny. Karol III został królem automatycznie w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II – 8 września. To, że koronacja odbędzie się dopiero po kilku miesiącach jest całkiem normalne. W przypadku Elżbiety II ten okres był nawet dłuższy. Królowa objęła tron 6 lutego 1952 r., a koronowana została 2 czerwca 1953 r.

Sonda
Czy interesujesz się brytyjską rodziną królewską?
Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany