Koszmarne upały w całej Europie! Zagrożenie dla życia, ostrzeżenie przed ogniem

i

Autor: AP

Alert pogodowy

Koszmarne upały w całej Europie! Zagrożenie dla życia, ostrzeżenie przed ogniem

2023-07-12 9:20

Naukowcy ostrzegają! Nadciągają ogromne upały, a południe Europy zmieni się w rozgrzany piekarnik. Polacy wypoczywający w takich krajach, jak Hiszpania, Grecja, Chorwacja czy Włochy powinni przygotować się na ekstremalne warunki. Brytyjscy meteorolodzy nie mają wątpliwości - będzie tak gorąco, że zagraża to życiu ludzi. Co gorsza, pojawiły się ostrzeżenia przed pożarami.

Nad Europę nadciąga upał zagrażający życiu. Grożą nam także pożary. Naukowcy ostrzegają przed koszmarnym frontem Cerberus znad Sahary

Wypoczywasz na wakacjach w Hiszpanii, we Włoszech, w Grecji czy w Chorwacji? Uważaj, bo w najbliższych dniach będzie tam naprawdę niebezpiecznie. Brytyjscy meteorolodzy z MET Office wydali najwyższe ostrzeżenie dla turystów przed potężnym skwarem, który nadciąga na nasz kontynent z Sahary wraz z frontem pogodowym Cerberus. Nazwa tego pogodowego zjawiska nie bez powodu brzmi tak groźnie. Brytyjscy meteorolodzy nie mają wątpliwości - będzie tak gorąco, że zagraża to życiu ludzi. Co gorsza, pojawiły się ostrzeżenia przed pożarami, które już w latach ubiegłych szalały na południu Europy. Gdzie będzie najgorzej?

48 stopni Celsjusza we Włoszech, 45 w Hiszpanii. Szykują się rekordy upałów w Europie

Fala upałów sięgnie Europy pod koniec tego tygodnia, czyli mniej więcej od 14-15 lipca, a według naukowców skwar może utrzymać się przez dwa tygodnie! Najgorzej będzie na południu Włoch, zwłaszcza w takich miejscach, jak Sycylia czy Sardynia. Tam ma być aż 48 stopni w cieniu! Niewiele lepiej będzie na południu Hiszpanii, tam słupki rtęci podskoczą do 45 stopni. W Chorwacji, tak lubianej przez Polaków, będzie 38 stopni, na południu Francji - 37. Także w Polsce w niektórych miejscach w nadchodzący weekend ma być aż 35 stopni Celsjusza w cieniu.

Sonda
Jak znosisz upały?

QUIZ. Polskie wakacyjne potwory i inne stwory! Pamiętasz te szokujące historie?

Pytanie 1 z 10
Podczas wakacji 2018 nawet detektyw Rutkowski poszukiwał ogromnego pytona tygrysiego nad Wisłą, ale gad do dziś jest nieuchwytny. Jakie były ślady obecności stwora pod Warszawą?
Ja Wam pokażę! Garść porad jak radzić sobie z upałami od Marysi Pawłowskiej z VOX FM