Termometr, upał, gorąco

i

Autor: Pixabay Prognoza pogody dla Warmii i Mazur. W środę (3 sierpnia) upalny dzień w zachodniej części regionu.

Klimat

Lato 2022 r. w Europie było gorące jak nigdy dotąd. Ciekawe czy zimą będzie mroźno?

2022-09-11 16:11

Dyskusja o tym, czy mamy globalne ocieplenie klimatu i czy jest w tym „zasługa” ludzkości trwa. Opinie są podzielone, ale fakty pokazują jasno: w świecie jest cieplej niż przed laty. Tropikalne temperatury występują w Europie, nawet w zimnej latem Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii słupek rtęci wskazał 40 st. C. Skutkiem upałów są susze. Komisja Europejska podała, że 25 proc. Europy dotknęły susze na poziomie alarmowym, a na 33 proc. obszarów tzw. wskaźnik oceny suszy był na poziomie ostrzegawczym. W sierpniu padł nowy rekord najwyższej temperatury w Europie.

Serwis Monitoringu Atmosfery Copernicus (SMAC) publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni ziemi, morskiej pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Program realizowany jest przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych. W ostatnim komunikacie o raporcie (z 8 września) dotyczącym sierpnia naukowiec Freja Vamborg z SMAC stwierdza: „Intensywna seria fal upałów w całej Europie i niezwykle suche warunki, doprowadziły do lata ekstremów z rekordami pod względem temperatury, suszy i aktywności pożarowej w wielu częściach Europy, wpływając na społeczeństwo i przyrodę na różne sposoby. Z danych Serwisu Copernicus wynika, że nie tylko w sierpniu temperatury w Europie biły rekordy, ale także przez całe lato, przy czym poprzedni rekord letni wystąpił zaledwie rok temu”. W skali globalnej temperatura w sierpniu 2022 r. była o 0,3 st. C wyższa niż średnia dla miesiąca w latach 1991-2022. To jeden z trzech najcieplejszych sierpni w historii tego okresu. W sierpniu temperatury w Europie były najbardziej powyżej średniej na wschodzie kontynentu, były również znacznie powyżej średniej na południowym zachodzie, gdzie były wysokie także w czerwcu i lipcu.

Wysokie temperatury i niskie opady deszczu (lub ich brak) spowodowały wysuszanie rzek i zbiorników wodnych. Susza to pożywka dla pożarów. SMAC przypomina, że ogień strawił tego lata w Europie 660 tys. ha. Z powodu suszy, a więc z braku dostatecznej ilości wody do chłodzenia reaktorów, w Francji musiano wprowadzić ograniczenia w funkcjonowaniu siłowni jądrowych (dostarczają 70 proc. energii w tym państwie). „Sierpień 2022 r. był na ogół suchszy niż średnia w znacznej części Europy Zachodniej i części Europy Wschodniej. Z kolei w większości Skandynawii oraz w części południowej i południowo-wschodniej Europy było wilgotniej niż przeciętnie. Południowe regiony zostały dotknięte przez burzę derecho (burzę wiatrową – SE) z ekstremalnymi wiatrami i opadami deszczu…” – wykazuje SMAC.

11 sierpnia 2021 r. zapisał się w historii meteorologii i klimatologii. Tego dnia odnotowano najwyższą temperaturę w Europie. Stacja meteo w Syrakuzach na Sycylii zarejestrowała 48,8 st. C. To o 0,8 st. więcej od poprzedniego rekordu – z Aten, z 10 lipca 1977 r. Na szczęście dla mieszkańców Syrakuz taki upał było im łatwiej znieść, bo wilgotność powietrza nie przekraczała 10 proc. Do rekordu światowego sporo jeszcze zabrakło. Pomimo tego, że większość naukowców uznaje za słuszną teorię o globalnym ociepleniu i corocznych wzrostach średniej temperatury, to gorący rekord przyroda ustanowiła już dawno temu, 10 lipca 1913 r. Wówczas w Dolinie Śmierci (Kalifornia) termometry pokazały 56,7 st. C. Dodać trzeba, że ten pomiar jest podważany z uwagi na niedoskonałość stosowanych wówczas metod. Za to 10 lipca tego roku stacja pomiarowa wykazała w Dolnie, 54,44 st. C! Niewiele mniej, bo 52,6 st. C odnotowano (5 sierpnia) w miejscowości Basra (Irak) zanotowano 52,6 st. C. A jak będzie zima w Polsce? Podobno może być cieplejsza niż zwykle. Możliwe są zimowe ochłodzenia, długo jednak trwać nie powinny, nie będzie wielkich opadów śniegu i dotkliwych mrozów.

rekord tmepratury w Europie

i

Autor: SIAS
Sonda
Czy wierzysz w globalne ocieplenie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki