Na Manhattanie odsłonięto mural na pamiątkę chrztu Polski

2016-04-19 2:00

Na manhattańskim East Village odbyła się ceremonia odsłonięcia muralu upamiętniającego 1050. rocznicę Chrztu Polski z 966 roku. W uroczystości wzięło udział blisko 200 osób.

W niedzielę, tuż po godzinie pierwszej po południu odsłonięcia tego niezwykłego dzieła dokonali wspólnie: Janusz Gilewicz – twórca muralu, Agata Grenda - dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, oraz o. Tadeusz Lizińczyk – proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Mural powstał zaledwie w ciągu czterech dni na ścianie budynku przy 104 St. Marks Pl. należącego do parafii Św. St. B i M. Dzieło składa się z kilku elementów: znaku ryby będącego symbolem chrześcijaństwa, napisu Polska, a także polskiej flagi przedzielającej daty 966 oraz 2016, co oczywiście nawiązuje bezpośrednio do ponad tysiącletniej historii Państwa Polskiego.
W niedzielnej uroczystości wzięli udział Polacy mieszkający na East Village, a także inni rodacy przybyli z różnych zakątków metropolii. Obecni byli harcerze, przedstawiciele polonijnych instytucji i oczywiście gospodarze, czyli księża z parafii B i M. Odsłonięcia muralu dokonano w obecności Urszuli Gacek, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku.
Początki parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika będącą najstarszą polską parafią w archidiecezji Nowy Jork sięgają roku 1872. Już wtedy w dzielnicy tej mieszkało wielu Polaków, a w kolejnych dziesięcioleciach zaczęli przybywać następni. W 1909 r. w kościele odbyła się msza Św. w hołdzie Helenie Modrzejewskiej, wybitnej polskiej aktorce dramatycznej cieszącej się międzynarodową sławą. Również i po II wojnie światowej okolica ta stała się domem dla wielu polskich emigrantów.
Urodzony w Polsce Janusz Gilewicz od wielu lat jest mieszkańcem East Village. Tworzy głównie murale i trójwymiarowe obrazy. Jest między innymi twórcą największego na świecie trójwymiarowego muralu, który trzy lata temu powstał przy 379 Madison Street na Lower East Side.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki