Rekordowy grad

i

Autor: European Severe Storms Laboratory/Facebook & Stefano Travasci/Wikipedia.org Rekordowy grad

Kataklizmy w Europie

Największy grad w dziejach Europy! Szokujące anomalie pogodowe we Włoszech

2023-07-26 10:00

Przerażające anomalie pogodowe we Włoszech! Nie tylko południe kraju zmaga się z kataklizmami. Podczas gdy na Sycylii szaleją pożary, przez północ przeszła gigantyczna nawałnica. Są ofiary śmiertelne i ogromne szkody. W regionie Friuli spał największy grad w dziejach Europy. Kule lodu miały średnicę wynoszącą 19 centymetrów. Przebijały nie tylko szyby, ale nawet karoserie samochodów.

Gigantyczna nawałnica przeszła przez Włochy. Są ofiary śmiertelne, kule gradu miały 19 centymetrów. To rekord Europy

Trzy ofiary śmiertelne, ogromna ilość zniszczonych upraw i samochodów. To lato jest wyjątkowo tragiczne dla Włoch. Problem pożarów na południu kraju jest coraz poważniejszy i przyniósł trzy ofiary, ale są już pierwsi zabici na północy. Nie z powodu ognia, a nawałnic wszech czasów. Przez północne Włochy i Szwajcarię przeszła ogromna burza, powodując wielkie straty. W regionie Friuli, w miejscowości Azzano Decimo według danych Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych spadł największy grad w dziejach Europy. Kule lodu miały średnicę wynoszącą 19 centymetrów. Przebijały nie tylko szyby, ale nawet karoserie samochodów.

Największy grad w historii. Poprzedni rekord Europy także ustanowiony w tym roku we Włoszech

Większy grad zmierzono jedynie w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2010 roku w Dakocie Południowej znaleziono gradową kulę o średnicy 20,3 centymetra. Poprzedni europejski rekord wynosił 16 centymetrów i został ustanowiony w 2023 roku, zaledwie tydzień temu również na północy kraju. Straty są gigantyczne. Rolnicy stracili wszystko, a ci, których samochody w momencie gradobicia stały na ulicy, ujrzeli zbite szyby i wgniecioną karoserię. W niektórych autach gradowe kule niestety zdołały nawet przebić maskę!

Sonda
Czy byłeś świadkiem bardzo silnego gradobicia?
Gradobicie w Warszawie. Lokalne burze przechodzą nad miastem