Naukowcy ostrzegają przed nowymi zagrożeniami dla pszczół

i

Autor: Pixabay Naukowcy ostrzegają przed nowymi zagrożeniami dla pszczół

Pszczoły giną przez ludzi

Naukowcy ostrzegają przed nowymi zagrożeniami dla pszczół

Nowe zagrożenia dla pszczół pojawiają się nie tylko w naturze, ale również w wyniku działalności człowieka – alarmują naukowcy z University of Reading. W opublikowanym raporcie wskazują dwanaście najpoważniejszych zagrożeń, które w ciągu najbliższych lat mogą doprowadzić do dalszego spadku populacji owadów zapylających - informuje "The Guardian".

Wojna, plastik i światło. Pszczoły nie mają łatwo

Zespół ekspertów z Wielkiej Brytanii wskazuje, że konflikty zbrojne, takie jak wojna w Ukrainie, nie tylko niszczą środowisko naturalne, ale również zaburzają uprawy rolnicze. Zmniejszenie różnorodności roślin oznacza mniej pożywienia dla pszczół w kluczowych momentach sezonu.

Równie poważnym zagrożeniem jest mikroplastik. Cząsteczki syntetycznych tworzyw sztucznych, m.in. PET, znaleziono w większości z 315 zbadanych uli na terenie Europy. Wpływa to na kondycję całych kolonii.

Szkodliwe okazuje się też sztuczne światło – szczególnie lampy uliczne, które zmniejszają liczbę odwiedzin kwiatów przez nocnych zapylaczy aż o 62%. Dodatkowo zanieczyszczenia powietrza mogą wpływać na rozwój, rozmnażanie i przeżywalność pszczół.

Leki i pestycydy przenikają do uli

Do uli trafiają również substancje stosowane w rolnictwie. Badacze wykryli obecność antybiotyków w miodzie i wnętrzu uli – mają one wpływ na zachowanie pszczół, ograniczając m.in. ich zdolność do zbierania pokarmu. Poważnym problemem są też tzw. "koktajle pestycydów", czyli mieszanki środków chemicznych, które nawet w dawkach uznawanych za bezpieczne mogą oddziaływać wzajemnie i szkodzić owadom.

Co można zrobić, by ratować pszczoły?

Autorzy raportu - jak podaje "The Guardian" - postulują szereg działań, które mogą poprawić sytuację. Wśród nich znalazły się m.in.: zaostrzenie przepisów dotyczących obecności antybiotyków w środowisku, rozwój elektromobilności, co pozwoli ograniczyć zanieczyszczenie powietrza oraz hodowla roślin o zwiększonej zawartości pyłku i nektaru.

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Miodobranie w Lublinie
Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki