Nie szczepisz się? Prawdopodobnie miałeś trudne dzieciństwo. Szokujące wyniki badań!

i

Autor: SHUTTERSTOCK Złe doświadczenia z dzieciństwa rzutują na podejście do szczepień

Nie szczepisz się? Prawdopodobnie miałeś trudne dzieciństwo. Szokujące wyniki badań!

2022-02-04 10:04

Brytyjscy badacze sprawdzili, jak traumy, których doświadczamy przed osiągnięciem pełnoletności, wpływają na zaufanie do instytucji państwowych i systemu ochrony zdrowia w dobie pandemii. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości: im trudniejsze dzieciństwo, tym poważniejsze obawy przed szczepieniami i większe poczucie niesprawiedliwości w związku z obostrzeniami covidowymi.

Badanie trwało w okresie największych ograniczeń pandemicznych, między grudniem 2020 roku a marcem 2021 roku. Zostało przeprowadzone na grupie 2285 mieszkańców Walii - tyle, spośród ponad 6 tysięcy zaproszonych do udziału osób, w pełni wypełniło kwestionariusz. Jak podaje PAP, ankietowani musieli wskazać, czy, a jeśli tak, to jakich traum doświadczali w dzieciństwie i jakie teraz mają podejście do restrykcji covidowych i szczepień. Na liście doświadczeń, które można było wskazać znalazły się: fizyczna i werbalna przemoc, wykorzystanie seksualne, bycie świadkiem przemocy domowej, doświadczenie ciężkiego rozwodu rodziców, życie z dorosłym chorym psychicznie, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, życie z dorosłym odsiadującym karę w więzieniu. Co się okazało? Mówiąc najkrócej, opór wobec szczepień jest trzykrotnie wyższy u osób, które doświadczyły czterech lub więcej rodzajów traum. Szczegóły w dalszej części tekstu.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec certyfikatów covidowych!? Decyzja władz może zaskoczyć

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Nie szczepisz się? Prawdopodobnie miałeś trudne dzieciństwo. Szokujące wyniki badań!

I tak: nieco ponad 52 proc. respondentów w ogóle nie doświadczyło traumy w czasie dzieciństwa. Jedna osoba na pięć doświadczyła tylko jednego typu przemocy, jedna na sześć (17 proc.) 2-3 typów traumy, jedna na dziesięć doświadczyła czterech typów traumy lub więcej. Badacze wywnioskowali, że wraz ze wzrostem liczby traum obniżał się poziom zaufania do brytyjskiego systemu ochrony zdrowia. Ankietowani, którzy przyznali, że mieli złe dzieciństwo, uważali też, że restrykcje pandemiczne są niesprawiedliwe. Byli także sceptyczni co do obowiązku noszenia masek i wyrażali większą niechęć do szczepień. Najgorzej z zaufaniem do systemu ochrony zdrowia było u młodych mężczyzn.

CZYTAJ TAKŻE: QUIZ. Największe romanse gwiazd kina. Sprawdź, czy pamiętasz, kto kogo kochał?

Sonda
Czy szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe?

Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie "BMJ Open". Po co zostały przeprowadzone? Jak mówią badacze, lepsze zrozumienie powodów niskiego zaufania do systemu ochrony zdrowia u różnych grup społecznych pomoże wypracować nowe narzędzia dotarcia do nich. To ich zdaniem kluczowe, nie tylko w obliczu pandemii, ale też w przypadku przyszłych, możliwych kryzysów związanych ze zdrowiem publicznym.  

CZYTAJ TAKŻE: Wskoczyła do rzeki, by uczcić święto. Jej zwłoki wyłowili po 10 dniach. Przerażające wideo!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki