Władimir Putin

i

Autor: AP Photo Władimir Putin

Wojna na Ukrainie

Nowa decyzja Putina. "Chce wzmocnić swe siły wobec NATO"

2023-08-03 6:50

Władimir Putin chce wzmocnić swoją armię i tworzy nowe, duże jednostki wojskowe - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo obrony na Twitterze. Wśród nich jest 25. Armia Ogólnowojskowa. Tymczasem pojawiają się kolejne doniesienia o rosyjskich atakach na magazyny z ukraińskim zbożem. 40 tysięcy ton zboża zniszczono w ataku na port Izmaił nad Dunajem.

Władimir Putin tworzy nowe jednostki wojskowe. "W dalszej perspektywie Rosja chce wzmocnić swe siły wobec NATO"

Podczas wojny na Ukrainie Rosjanie stracili już 50 tysięcy żołnierzy - wynika z analiz Mediazony, Meduzy i naukowców z uniwersytetu w Tybindze. Władimir Putin nie waha się rzucać ogromnej ilości ludzi, w tym świeżo upieczonych rekrutów, prosto w ciężkie walki. A straty zamierza uzupełniać z nawiązką - informuje brytyjskie ministerstwo obrony na Twitterze. „W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Rosja zaczęła prawdopodobnie tworzyć nowe duże jednostki, by wzmocnić swoje siły lądowe. Jest wśród nich 25. Armia Ogólnowojskowa” – czytamy w codziennej aktualizacji wywiadowczej. „Rosja zapewne wykorzysta każdą nową formację jako siłę rezerwową w Ukrainie. Jednakże w dalszej perspektywie Rosja chce wzmocnić swe siły wobec NATO. Jest mało prawdopodobne, by bez nowej dużej fali mobilizacji Rosja zgromadziła wystarczająco dużo nowych żołnierzy na choćby jedną nową armię” - dodają Brytyjczycy.

"Ukraińskie zboże jest niezbędne światu. W ciągu najbliższych lat nie da się go zastąpić"

Tymczasem pojawiają się kolejne doniesienia o rosyjskich atakach na magazyny z ukraińskim zbożem. 40 tysięcy ton zboża zniszczono w ataku na port Izmaił nad Dunajem. Jak poinformował na Facebooku minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow, żywność ta miala trafić do Afryki, a także do Izraela i Chin. "Ukraińskie zboże jest niezbędne światu. W ciągu najbliższych lat nie da się go zastąpić (zbożem) z żadnego innego kraju. Dlatego każde zakłócenie łańcuchów logistycznych powoduje niedobory (żywności) i wahania cen, które dotykają każdego człowieka na świecie" - napisał Kubrakow.

Sonda
Śledzisz sytuację na Ukrainie?

Quiz z wiedzy ogólnej. Na te pytania potrafią odpowiedzieć nawet dzieci!

Pytanie 1 z 10
Potomkami dinozaurów są dzisiejsze:
Raport Złotorowicza - Marek BUDZISZ
Listen on Spreaker.