Omikron atakuje Europę, jest już w kilkunastu krajach. Szczepionki sobie nie poradzą?

2021-12-01 11:18
Omikron atakuje Europę, jest już w kilkunastu krajach. Szczepionki sobie nie poradzą?
Autor: AP Coraz więcej przypadków Omikrona w Europie

Zakażenia Omikronem, nowym szczepem koronawirusa, zanotowano już m.in. w Niemczech, Hiszpanii i Holandii. We wtorek (30 listopada) kolejny przypadek wykryto w Danii, może jednak być ich więcej, bo osoba, u której stwierdzono wirusa, uczestniczyła w dużym koncercie. Producenci szczepionek muszą je szybko dostosować do nowego wariantu wirusa, tymczasem WHO apeluje, by nie panikować.

Najnowszy w Europie przypadek nowego wariantu koronawirusa, czyli Omikronu, zanotowano w środę (1 grudnia) w Danii. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, osoba zakażona brała udział w sobotnim koncercie duńskiego DJ-a Martina Jensena w mieście Aalborg, na którym pojawiło się około 1,6 tys. osób. Możliwe więc, że teraz w Danii lawinowo wzrośnie liczba zakażeń Omikronem. Andrea Ammon, szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przekazała, że zakażenia wariantem Omikron stwierdzono w tej chwili w jedenastu krajach Unii Europejskiej. Choruje ponad 40 osób, jednak jak zaznacza Ammon, wszyscy zakażeni przechodzą chorobę łagodnie lub bezobjawowo. Nie tylko Europa zmaga się z nowym szczepem koronawirusa. Japonia, Malezja i Kanada zaostrzają restrykcje dotyczące przyjezdnych z innych krajów. Arabia Saudyjska pewnie zareaguje podobnie po tym, jak dzisiaj (1 grudnia) wykryto tam pierwszy przypadek zakażenia Omikronem. 

CZYTAJ TAKŻE: Makabryczna strzelanina w szkole! 15-latek zabił trzy osoby. Dlaczego otworzył ogień?

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Jak informuje PAP, powołując się na słowa Emer Cooke, szefowej Europejskiej Agencji Leków, nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciwko Covid-19 będą musieli dostosować swoje preparaty do wariantu Omikron. „Nawet jeśli nowy wariant stanie się bardziej rozpowszechniony, szczepionki, które mamy, będą nadal zapewniać ochronę” - dodaje Cooke i zapewnia, że Agencja będzie w stanie w ciągu 3-4 miesięcy zatwierdzić szczepionki dostosowane do nowego szczepu wirusa.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE! Tragedia! Siedem osób nie żyje po zjedzeniu zatrutego mięsa. Pierwszy zmarł 3-latek

WHO tymczasem apeluje, aby rządzący nie wpadali w panikę i nie prowadzili do wykluczenia Afryki, w której rozpoznano pierwszy przypadek nowego wariantu koronawirusa. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO zauważa, że nakładanie szeroko zakrojonych ograniczeń dotyczących podróży nie ma sensu, ani nie jest skuteczne, a może tylko zaszkodzić państwom południowej Afryki. 

CZYTAJ TAKŻE: Ma 22 dzieci, w ciąży była przez 16 lat. Teraz opowiada, ile wyda na święta. Będziesz w szoku!

Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE