Pierwsze orędzie króla Karola III

i

Autor: Forum Pierwsze orędzie króla Karola III

Co powiedział nowy król?

Orędzie króla Karola III do narodu. Wzruszające słowa następcy brytyjskiego tronu

2022-09-09 18:56

Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III wygłosił orędzie do narodu. To pierwsze publiczne słowa następcy tronu po śmierci królowej. Na koniec orędzia zwrócił się do Elżbiety II wzruszającymi słowami: - A do mojej kochanej Mamy, kiedy rozpoczynasz swoją ostatnią wielką podróż, aby dołączyć do mojego drogiego zmarłego Papy, chcę po prostu powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za miłość i oddanie naszej rodzinie i rodzinie narodów, którym tak sumiennie służyłeś przez te wszystkie lata.

Orędzie Króla Karola III do narodu

Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III oraz jego żona Camilla w piątek, 9 września, po południu - po raz pierwszy od objęcia tronu – przybyli do Pałacu Buckingham. Przed pałacem wysiedli z samochodu i podeszli do zgromadzonych tam ludzi, aby uściskać im ręce. Następnie przeszli wzdłuż ogrodzenia pałacu, wzdłuż którego leżą kwiaty przynoszone przez ludzi opłakujących zmarłą w czwartek (8 września) po południu królową Elżbietę II. Później następca tronu spotkał się z premier Liz Truss.

Na godz. 18 czasu londyńskiego (godz. 19 w Polsce) zaplanowano pierwsze orędzie do narodu.

Przemówienie następy tronu zostało nagrane w Pałacu Buckingham nieco wcześniej, o godz. 18 wyemitowane je na antenie BBC One. W tym samym czasie rozpoczęło się nabożeństwo w katedrze św. Pawła.

- Przez całe życie Królowa, moja ukochana matka, była inspiracją i przykładem dla mnie i całej mojej rodziny. Jesteśmy jej winni najgłębszy dług, jaki każda rodzina może mieć wobec swojej matki, za jej miłość, przywiązanie, przewodnictwo i przykład – zwrócił się do Brytyjczyków Karol.

Karol przyznał, że jego matka, swoje życie poświęciła obowiązkom. - Jej oddanie nigdy się nie zachwiało, w czasach zmian i postępu, w czasach radości i świętowania oraz w czasach smutku i straty. Wspomniał również jej wieloletnie rządy. - W 1947 r., w swoje 21. urodziny, zobowiązała się w audycji z Kapsztadu do Wspólnoty Narodów, że poświęci swoje życie – krótkie czy długie – na służbę swojemu ludowi. To było więcej niż obietnica. To było głębokie osobiste zaangażowanie, które określało całe jej życie.

Postaram się Wam służyć

Karol III przyznał, że będzie kontynuował działo matki. - Ja również teraz uroczyście przyrzekam sobie, że przez pozostały czas, jaki Bóg mi daje, podtrzymam konstytucyjne zasady w sercu naszego narodu. Gdziekolwiek mieszkasz w Wielkiej Brytanii lub w królestwach i terytoriach na całym świecie, bez względu na twoje pochodzenie i przekonania, postaram się służyć ci z lojalnością, szacunkiem i miłością, tak jak przez całe moje życie - dodał.

Księże William nowym księciem Walii

Karol przyznał, że jego syn – który w przyszłości zastąpi go na tronie królewskim – zostanie Księciem Walii, którym dotąd był właśnie Karol. 

Hołd dla „kochanej mamy”

Na koniec orędzia Karol III wzruszająco mówił o zmarłej Elżbiecie II.

A do mojej kochanej Mamy, kiedy rozpoczynasz swoją ostatnią wielką podróż, aby dołączyć do mojego drogiego zmarłego Papy, chcę po prostu powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za miłość i oddanie naszej rodzinie i rodzinie narodów, którym tak sumiennie służyłeś przez te wszystkie lata. Niech loty aniołów śpiewają tobie na odpoczynek.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany