Zmarł Papież Benedykt XVI

i

Autor: Shutterstock

Śmierć papieża

Pogrzeb papieża Benedykta XVI. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb

2022-12-31 12:18

Benedykt XVI nie żyje. Papież-emeryt zmarł w wieku 95 lat ostatniego dnia 2022 roku. Znamy datę pogrzebu. Ale zanim to się stanie zostaną dopilnowane specjalne procedury. Watykan ma konkretne zasady i wytyczne dotyczące postępowania na okoliczność śmierci papieża. Jakie dokładnie procedury będą bezwzględnie utrzymane w przypadku śmierci papieża-emeryta? Ostatni pogrzeb papieża odbył się w 2005 roku, kiedy do zmarł Jan Paweł II.

Papież Benedykt XVI nie żyje. Jak będzie wyglądał jego pogrzeb?

Papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie. Przed nami uroczysty pogrzeb papieża-emeryta. Pogrzeb papieża wiąże się z wieloma procedurami. Ale czy w przypadku pogrzebu papieża-emeryta zostaną one zastosowane? Co już wiadomo o pogrzebie Benedykta XVI? Teoretycznie pogrzeb powinien odbyć się po ponad tygodniu od śmieci. Pogrzeb emerytowanego papieża jest pogrzebem emerytowanego biskupa Rzymu. Tak naprawdę nie wiadomo, jak on powinien przebiegać.

Od poniedziałku 2 stycznia 2022 roku ciało Ojca Świętego ma zostać wystawione w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, jakiej nie było od 2 tys. lat, kiedy to pogrzeb papieża-emeryta poprowadzi papież obecnie sprawujący swoją apostolską posługę. Jakie procedury będą zachowane w takiej sytuacji? Co już wiadomo? W Watykanie rozpoczyna się okres czuwania i żałoby, który zakończy pogrzeb celebrowany przez papieża Franciszka. Ciało Benedykta XVI będzie wystawione na widok publiczny od 2 stycznia w Bazylice św. Piotra, by wierni i władcy świata mogli się z nim pożegnać. Pogrzeb zaplanowany jest na czwartek 5 stycznia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 9.30 na Placu św. Piotra w Watykanie. Uroczystości pogrzebowe poprowadzi papież Franciszek. Szczegóły uroczystości Watykan poda niebawem. Najprawdopodobniej zgodnie z życzeniem Benedykta XVI uroczystości będą miały skromną oprawę.

Sonda
Czy papież Franciszek powinien ustąpić ze stanowiska?
Benedykt XVI nie żyje
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany