Bilans ofiar rośnie

Bardzo silne trzęsienie ziemi w Turcji. Wstrząsająca relacja Polki. "Uciekali w piżamach"

2023-02-06 16:55

W nocy z niedzieli na poniedziałek (5/6.02) z ogromną siłą zatrzęsła się ziemia w Turcji i Syrii. Skutki trzęsienia są dramatyczne. Na chwilę obecną potwierdzono śmierć ponad 2,2 tys. osób. A to z pewnością nie koniec. Dziennikarze RMF 24 dotarli do Polki, która od kilkunastu lat mieszka w Turcji. Relacje kobiety jest wstrząsająca!

Tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji. Bilans ofiar rośnie

Według najnowszych informacji, liczba ofiar śmiertelnych w południowo-wschodniej Turcji wzrosła do 1498, ranne są 7634 osoby. Według ustaleń PAP, co najmniej 810 osób zginęło w Syrii. Orhan Tatar, szef departamentu AFAD zajmującego się trzęsieniami ziemi, powiedział mediom, że wstrząsy zniszczyły 2834 budynki. Sprecyzował, że było 120 wstrząsów wtórnych.

Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęło, według najnowszego bilansu tamtejszego ministerstwa zdrowia, 810 osób, a 1315 jest rannych.

Zobacz: Apokalipsa! Ogromne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Ziemia nadal się trzęsie!

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji. Wstrząsająca relacja Polki. "Uciekali w piżamach"

Dziennikarze RMF rozmawiali z Polką, która od lat mieszka w Turcji. - Cała kraj jest wstrząśnięty. Takiego trzęsienia nie było już od bardzo dawna, tak silnego i o takiej dużej mocy. Bo - owszem - trzęsienia występują - mówi dla RMF Agata Bromberek i dodaje, że Turcy są przyzwyczajeni do życia na skraju, bo tutaj jest to rejon aktywny sejsmiczne, ale od wielu lat nie było tak silnego trzęsienia i tak wielu ofiar.

Jak wyjaśnia kobieta, tam, gdzie były te największe wstrząsy, jest w tej chwili dosyć zimno. - Nie sprawdzałam, szczerze mówiąc, jaka jest teraz pogoda, ale na pewno jest śnieg i mróz. Ludzie w środku nocy - to była godzina 4:17 - zostali wyrwani ze snu i w piżamach uciekali - mówi.

Polska grupa ratownicza leci do Turcji

Do Turcji jeszcze w poniedziałek, 6 lutego na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze grupą na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Transportowani będą udostępnionym przez LOT Dreamlinerem który zabierze na pokład również 20 ton sprzętu grupy.

- Mam nadzieję, że będzie mogła w dużej mierze przyczynić się do tego, żeby spod gruzów uratować jeszcze ludzi, którzy są tam uwięzieni - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Sonda
Czy przeżyłeś kiedyś trzęsienie ziemi?
Jak działa system perymetryczny na granicy z Białorusią? Straż Graniczna pokazała nagrania
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają