Meteroid

i

Autor: Shutterstock Meteroid

Wielki błysk na niebie

Potężny wybuch nad Europą! Filmy pokazują jasną kulę. WIDEO

2023-02-13 11:20

Wielki rozbłysk i tajemniczy dźwięk! Nad Europą o czwartej nad ranem czasu polskiego doszło do zdumiewającego zjawiska. Na jeszcze ciemnym niebie pojawiła się jasna kula, a po chwili eksplodowała. Według niektórych świadków towarzyszył temu dziwny dźwięk. Co się dzieje? Naukowcy uspokajają - to tylko mała asteroida zwana meteoroidem.

Mała asteroida wybuchła w ziemskiej atmosferze! Zjawisko było widoczne nad Francją, Wielką Brytanią i Belgią

Była czwarta nad ranem czasu polskiego w nocy z 12 na 13 lutego, gdy nagle nad Europą doszło do potężnego wybuchu! Na jeszcze ciemnym niebie pojawiła się jasna kula, a po chwili eksplodowała. Według niektórych świadków towarzyszył temu dziwny dźwięk. Co się dzieje? Naukowcy uspokajają - to nie wojna światowa ani koniec świata, tylko mała asteroida Sar2667 zwana meteoroidem. Naukowcy z NASA i Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych zaledwie wczoraj zorientowali się, że to niewielkie, bo mające metr średnicy ciało niebieskie wejdzie w ziemską atmosferę, ale poinformowali o tym, zanim doszło do wybuchu. "Wykryto 1-metrowy meteoroid (małą asteroidę), który ma 'bezpiecznie' wejść w ziemską atmosferę nad północną Francją w godzinach 3:50-4:03 czasu środkowoeuropejskiego" — powiadomiło Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych na Twitterze.

Naukowcy przewidzieli przylot małej asteroidy. To pomoże chronić ludzkość przed ewentualnym prawdziwym niebezpieczeństwem

Tak zwana "śmierć asteroidy", czyli jej widowiskowy wybuch w atmosferze, był obserwowany we Francji, Wielkiej Brytanii i Belgii. W Polsce nie był widoczny. Wielu fanów obserwacji nocnego nieba czuwało nad ranem z aparatami, lornetkami i kamerami, by uchwycić moment kosmicznego wybuchu. "Ach, to piękne!" - piszą często ci, którym się udało. W mediach społecznościowych zaroiło się od nagrań pokazujących małą asteroidę Sar2667, a naukowcy cieszą się, że udało im się przewidzieć całą sytuację, bo to oznacza postęp w ochronie ludzkości przed o wiele większymi asteroidami, jakie kiedyś być może nadlecą w naszym kierunku.

Sonda
Lubisz oglądać spadające gwiazdy?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Znane atrakcje turystyczne Europy. Podróżnicy zgarną komplet

Pytanie 1 z 15
Sagrada Família Antoniego Gaudiego znajduje się w...
Najdłuższy statek kosmiczny w historii MADE IN CHINA | ESKA XD - Mobmania #31

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki