Dmitry Skurikhin

i

Autor: @NEXTA/TWITTER

Zemsta Kremla

Przepraszał publicznie Ukrainę. Rosyjski przedsiębiorca aresztowany

2023-03-04 17:10

Rosyjski przedsiębiorca Dmitrij Skurichin, który w rocznicę inwazji rosyjskiej opublikował swoje zdjęcie z plakatem "Wybacz, Ukraino" jest w areszcie. Wobec właściciela sklepu wszczęto dwa postępowania karne dotyczące "dyskredytacji" armii - podała w sobotę rosyjska redakcja BBC.

Przepraszał za wojnę - już siedzi w areszcie

Skurichin stał się znany, gdy na pawilonie, w którym mieści się jego sklep w miejscowości Russko-Wysockoje w obwodzie leningradzkim, namalował nazwy bombardowanych przez Rosjan miast ukraińskich i występował przeciwko ogłoszonej w Rosji częściowej mobilizacji. W związku z tym we wrześniu ubiegłego roku wszczęto wobec niego sprawę karną dotyczącą "dyskredytacji armii" rosyjskiej. 24 lutego br., w rocznicę napaści rosyjskiej, przedsiębiorca opublikował swoje zdjęcie, na którym klęczy na śniegu przed swym pawilonem z plakatem: "Wybacz, Ukraino".Już następnego dnia Skurichin został zatrzymany i umieszczony w areszcie śledczym; wszczęto wobec niego kolejne postępowanie - informuje BBC. Teraz 48-letni przedsiębiorca jest objęty dwiema sprawami karnymi dotyczącymi "dyskredytacji" rosyjskich sił zbrojnych.

Kim jest Dmitrij Skurichin

BBC nazywa Skurichina "jednym z najbardziej znanych aktywistów antywojennych w Rosji". Przy tym mężczyzna już wcześniej uczestniczył w różnego rodzaju protestach. Poglądy wyrażał otwarcie, np. namalował na swojej białej furgonetce hasło: "powiedz Putinowi NIE", a do czapki dodał napis: "Nie uważam Putina za prezydenta".

Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku Skurichin napisał na swoim sklepie wielkimi literami hasło: "Pokój Ukrainie, wolność Rosji". Jedna z pięciu córek Skurichina powiedziała dziennikarzom, że bywały przypadki, gdy ludzie specjalnie przyjeżdżali obejrzeć ten napis, czy sfotografować się na jego tle.

Gdy po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku przedsiębiorca zaczął dodawać na fasadzie sklepu hasła antywojenne, drzwi wejściowe budynku stały się swoistą "areną" polemiki na ten temat. Jednego dnia pojawiło się na nich hasło: "zdrajca"; kolejnego dnia - napis: "Dzięki, jesteś bohaterem".

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
UkrALina - poseł Adam Szłapka pojechał z pomocą do Bachmutu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany