Władimir Putin, Aleksandr Łukaszenka

i

Autor: Shutterstock, AP Władimir Putin, Aleksandr Łukaszenka

Przyjaciel Putina zapowiada czystki w Europie. Zagrożona Polska? "Nadszedł czas!"

2022-07-06 10:32

Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka w złowieszczych słowach zasugerował niedawno, co dalej może się dziać w Europie. Jego zdaniem tak naprawdę wciąż nie skończyła się II wojna światowa, bo "nie każdy jeszcze został ukarany". "Nadszedł czas, by zapomniana Europa dokonała moralnego oczyszczenia. Niech patrzą i wyciągają wnioski". Mówi o Polsce?

Te przerażające słowa padły z ust Aleksandra Łukaszenki na początku lipca, podczas wystąpienia w Mińsku z okazji Dnia Niepodległości Białorusi. Białoruski przywódca odgrażał się krajom europejskim w kontekście trwającej w Ukrainie wojny. Jego zdaniem Ukraina szczuje Białoruś na Rosję, prowokuje ją i próbuje wciągnąć w wojnę, a "celem jest pozbycie się zarówno Rosji, jak i Białorusi za jednym zamachem" - cytuje go "Daily Beast". Przyjaciel Putina mówił też o współczesnych nazistach, z których trzeba "oczyścić" Europę. "Białoruś zamierza pokazać światu prawdę o wszystkich zbrodniach popełnionych przez nazistów podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej [tak Rosjanie określają część II wojny światowej - przyp. red.]" - mówił.

Łukaszenka: "Nadszedł czas na moralne oczyszczenie Europy"

"Ona się jeszcze nie skończyła, ponieważ nie każdy, kto był zamieszany w potworne fakty tej wojny… został ukarany. (...) Ale nadszedł czas, by zapomniana Europa dokonała moralnego oczyszczenia. Niech patrzą i wyciągają wnioski. My, przypominając im, będziemy pamiętać, że wolność jest dla nas synonimem słowa »żyć«" - cytuje jego słowa białoruska agencja informacyjna Biełta. Łukaszenka na myśli także Polskę? 

CZYTAJ TAKŻE: Białoruska studentka skazana na 6,5 roku więzienia. Pokazała tekst krytykujący Putina i wojnę na Ukrainie. Łukaszenka uznał ją za terrorystkę

Express Biedrzyckiej - Paweł Łatuszka: Łukaszenka to realne zagrożenie dla Polski

Białoruś wroga wobec Polski. "Ryzyko bardzo poważne"

"Postawa władz białoruskich cały czas jest wroga wobec Ukrainy i wobec Polski" - nie ma wątpliwości wiceszef polskiego MSZ, Paweł Jabłoński. "Jeśli ktoś chce podejmować ryzyko, aby znajdować się na terytorium państwa, które traktuje Polskę jako wroga, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to ryzyko jest bardzo poważne, bo tam są wrogie zamiary" - komentował niedawno, przestrzegając Polaków przed podróżami na Białoruś.

CZYTAJ TAKŻE: Śmierć Putina coraz bliżej? Co się stanie? Są dwa scenariusze. Kiedy koniec wojny?

Sonda
Czy Białoruś uderzy w Ukrainę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany