Prezydent Rosji Władimir Putin

i

Autor: MIKHAIL METZEL/SPUTNIK, KREMLIN VIA AP, POOL

Putin będzie wściekły! Chodzi o Szwecję i Finlandię. Decyzja zapadła

2022-06-29 7:19

Ta decyzja na pewno bardzo zdenerwuje Władimira Putina! Politycy potwierdzili wczoraj, 28 czerwca wieczorem, że Turcja wreszcie zgodziła się, Szwecja i Finlandia przystąpiły do NATO. Wcześniej Ankara blokowała te kandydatury. Co spowodowało, że Recep Erdogan zmienił zdanie i naraził się Putinowi? Pojawiły się już zakulisowe plotki.

Szwecja i Finlandia wejdą do NATO. Jest decyzja Turcji

Szwecja i Finlandia dostały zielone światło do oficjalnego ubiegania się o członkostwo w NATO. Turcja długo blokowała te kandydatury, jak zwykle starając się utrzymać dobre relacje z Rosją. Teraz jednak pojawiły się nowe okoliczności, które sprawiły, że Recep Erdogan zmienił zdanie. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg i prezydent Finlandii Sauli Niinisto potwierdzają - Turcja zgodziła się na członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO. Co spowodowało, że Recep Erdogan zmienił zdanie i naraził się Putinowi? Pojawiły się już zarówno oficjalne informacje, jak i zakulisowe plotki. Przede wszystkim Turcja nie zgodziła się na wpuszczenie Szwecji i Finlandii do NATO bez określonych obietnic - przy okazji ugrała coś dla siebie. Prezydent Finlandii mówił o "rozszerzeniu pełnego poparcia przeciwko zagrożeniom dla bezpieczeństwa". Chodzi o wsparcie Turcji w walce z kurdyjską organizacją PKK.

"Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji"

"Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Jako (przyszli) członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji. W związku z postępem, który udało nam się wspólnie osiągnąć Turcja zgodziła się poprzeć Finlandię i Szwecję w ich dążeniu do członkostwa w NATO" - ogłosił Stoltenberg.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szef wywiadu podaje datę śmierci Putina! "Nie ma przed sobą długiego życia"

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Putin zostanie zabity, p... młotem w głowę". Mocne słowa byłego szpiega

Sonda
Czy Szwecja i Finlandia powinny wejść do NATO?

Oficjalne zaproszenie do NATO. Szwecja i Finlandia niebawem członkami Sojuszu

Jak dodali przedstawiciele Turcji, będzie miało miejsce także rozszerzenie współpracy przemysłów zbrojeniowych i anulowanie wzajemnych restrykcji przez Turcję oraz Szwecję i Finlandię. Tymczasem Reuters cytuje anonimowego przedstawiciela administracji USA, według którego to Joe Biden odegrał ważną zakulisową rolę podczas przekonywania Erdogana do zmiany stanowiska. Oficjalnie Szwecja i Finlandia mają być zaproszone do NATO już dziś, w środę 29 czerwca. Potem nastąpi proces ratyfikacji we wszystkich państwach członkowskich.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Miedwiediew znowu straszy. "To może doprowadzić do trzeciej wojny światowej"

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Na Kremlu już zdecydowano. Rosja chce wciągąć w wojnę kolejny kraj". Zełenski ostrzega!

Express Biedrzyckiej - Robert Pszczel: NATO jest gotowe do radykalnych zmian
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE