Władimir Putin, bomba

i

Autor: Shutterstock, AP Ekspert o wojnie nuklearnej USA-Rosja. To przeraża!

Wojna na Ukrainie

Putin chce użyć atomu i brudnej bomby? "Ryzyko ataku jądrowego bardzo duże"

2022-09-30 7:50

Niepokojące ustalenia ukraińskiego wywiadu oraz mediów z Mołdawii. Rosja może użyć nie tylko broni jądrowej, ale też tak zwanej brudnej bomby. Ćwiczenia z wykorzystaniem takiej broni masowego rażenia przeprowadzono właśnie w Naddniestrzu, trenując też ataki bronią chemiczną i biologiczną. To tylko ćwiczenia czy nowy plan Putina?

Putin użyje broni atomowej? "Ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest bardzo duże" 

"Ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest bardzo duże" - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. Wcześniej urzędnicy czy analitycy oceniali zazwyczaj taki atak w wojnie na Ukrainie jako mało prawdopodobny. To pierwszy przedstawiciel władz, który mówi o "bardzo dużym ryzyku" wojny jądrowej. Jaki byłby cel takiego rosyjskiego ataku? Jak ocenia Wadym Skibicki, Rosjanie mogliby zaatakować bronią nuklearną cele militarne w okolicy linii frontu - duże skupiska wojsk, infrastrukturę krytyczną. Chodzi zapewne o to, by powstrzymać posuwającą się naprzód ukraińską kontrofensywę, której Rosja nie potrafi zatrzymać konwencjonalnymi środkami. Jak można powstrzymać Rosję? "W celu powstrzymania takiego ataku potrzebujemy nie tylko systemów przeciwlotniczych, ale również przeciwrakietowych" - powiedział Skibicki w rozmowie z brytyjskim "Guardianem". Niestety to nie koniec niepokojących wieści.

Rosyjskie wojska ćwiczą ataki brudną bombą oraz bronią chemiczną i biologiczną

Rosja może użyć nie tylko broni jądrowej, ale też tak zwanej brudnej bomby. Ćwiczenia z wykorzystaniem takiej broni masowego rażenia przeprowadzono właśnie w Naddniestrzu, trenując też ataki bronią chemiczną i biologiczną - podał mołdawski portal Deschide. "Żołnierze założyli sprzęt ochronny i przeszli przez tereny skażone konwencjonalnie. Później przeprowadzili dezynfekcję sprzętu i broni z radioaktywnego pyłu” - informuje Deschide. Naddniestrze to prorosyjski, separatystyczny rejon Mołdawii.

Putin: Użyjemy wszystkich dostępnych nam środków, by bronić Rosji

"Ci, którzy usiłują szantażować nas bronią atomową powinni wiedzieć, że może się to obrócić na ich niekorzyść. Kierunek wiatru może się zmienić" - mówił 21 września Władimir Putin. Groził dalej: "Chcę wam przypomnieć, że nasz kraj dysponuje rozmaitymi środkami rażenia, a niektóre są bardziej nowoczesne niż te, jakimi dysponuje NATO. Jeśli integralność terytorialna naszego państwa będzie zagrożona, z pewnością użyjemy wszystkich dostępnych nam środków, by bronić Rosji i naszych obywateli". Putin odniósł się następnie do wielu spekulacji wokół tego, czy atomowe groźby Rosji to tylko blef i polityczna gra: "To nie jest blef! Obywatele Rosji mogą być pewni, że integralność terytorialna naszej ojczyzny, nasza niepodległość i wolność będą utrzymane, podkreślę to ponownie, za pomocą wszelkim środków, jakimi dysponujemy" - ponowił groźby Putin, wyraźnie odnosząc się do środków militarnych, o których mówił wcześniej. A mówił także o broni jądrowej. Jego zdaniem integralność ta już teraz jest zagrożona. Oskarżył Zachód, że chce "podzielić i zniszczyć Rosję".

Sonda
Czy Twoim zdaniem możliwe jest użycie broni jądrowej?
Express Biedrzyckej - Ppłk Krzysztof Przepiórka - Rosjanie nie poprzestaną tylko na Ukrainie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają