Putin jest teraz najpotężniejszy na ŚWIECIE? Tak działa jego SUPERBROŃ

2020-09-20 7:50 zw
Zmienią konstytucję dla Putina
Autor: AP Zmienią konstytucję dla Putina

Mamy najnowocześniejszą broń na świecie, której nie ma nikt poza nami i która jest w stanie pokonać każdego - oznajmił wczoraj prezydent Rosji Władimir Putin, wręczając medal wynalazcy Gerbertowi Jefremowowi. Czym jest system Awangard, którym pochwalił się rosyjski przywódca, jak działa? Od jak dawna rosyjska armia go posiada?

- Rosja dysponuje najdoskonalszą bronią, której inne państwa nie posiadają - ogłosił w sobotę Władimir Putin, odznaczając medalem konstruktora owego wynalazku, Gerberta Jefremowa. Czym jest tajemnicza superbroń, jak działa, czym różni się od tych dotychczas stosowanych? Otóż as w w rękawie Putina to tak zwany system Awangard używany do międzykontynentalnego przenoszenia ładunków atomowych. Prace nad nim trwały od 2004 roku, po raz pierwszy poinformowano o ich zakończeniu w 2018 roku, a do pułku rakietowego na Uralu superbroń trafiła 27 grudnia 2019 roku.

Putin twierdzi, że zbrojąc się, odpowiada tylko na zagrożenie stwarzane przez USA: - Musieliśmy stworzyć to uzbrojenie w odpowiedzi na rozmieszczanie przez USA systemu strategicznej tarczy antyrakietowej, która w perspektywie mogłaby faktycznie zneutralizować cały nasz potencjał jądrowy - ogłosił rosyjski przywódca. Jak działa superbroń?

Głowica atomowa systemu Awangard porusza się z prędkością dwadzieścia razy większą niż prędkość światła, a do tego, jak podkreślił prezydent Rosji, jest o wiele bardziej precyzyjna niż dotychczas stosowane systemy tego typu oraz mocniejsza od nich. Ale to nie wszystko. Według Władimira Putina tej broni nie da się powstrzymać starymi metodami, ponieważ jest w stanie wykonywać specjalne uniki, tak że obrona przeciwrakietowa staje się wobec niej bezradna.

dr Bonikowska: Rosja będzie dążyć do tego, by Łukaszenka był słaby i skłonny do ustępstw [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze