Władimir Putin

i

Autor: AP PHOTO/PAVEL GOLOVKIN Władimir Putin

Wojna na Ukrainie

Putin w NOCY ogłosił, że Chersoń i Zaporoże to nie części Ukrainy. Za parę godzin aneksja czterech obwodów

2022-09-30 13:58

Władimir Putin już za parę godzin podpisze dekret o włączeniu do Rosji czterech okupowanych obecnie obwodów Ukrainy. Już tej nocy, z czwartku na piątek, z 29 na 30 września uznał niepodległość obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Tak samo postąpił z obwodami ługańskim i donieckim tuż przed pełną inwazją na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

Putin uznał niepodległość obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Kiedy podpisze dekret o aneksji czterech obwodów Ukrainy?

Władimir Putin już zaczął kraść część Ukrainy. Sprawdzają się informacje podane wczoraj, 29 września przez agencję TASS, która ustaliła, że rosyjski dyktator w piątek, 30 września, podpisze dekret o włączeniu do Federacji Rosyjskiej czterech okupowanych obecnie obwodów Ukrainy. Chodzi o wszystkie cztery obwody, w których w dniach 23-27 września zorganizowano tak zwane pseudoreferenda, w których rzekomo niemal 100 proc. mieszkańców opowiedziało się za przyłączeniem swoich terenów do Rosji. To obwody:

  • zaporoski,
  • chersoński,
  • doniecki
  • i ługański.

Minionej nocy, z czwartku na piątek, Putin podpisał dwa dekrety uznające niepodległość obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Tak samo postąpił z obwodami ługańskim i donieckim tuż przed pełną inwazją na Ukrainę i od tamtej pory nazywa je Ługańską Republiką Ludową i Doniecką Republiką Ludową. Decyzje Putina odnośnie kolejnych obwodów ma zatwierdzić jeszcze parlament, ale w Rosji oczywiście to tylko formalność.

ONZ i Joe Biden potępiają decyzję Putina. Zełenski dodaje: "Takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej"

Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Prezydent USA Joe Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają czterech wymienionych wyżej obwodów za część Rosji. "Takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Sonda
Czy Twoim zdaniem możliwe jest użycie broni jądrowej?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać
Listen to "Putin ogłasza częściową mobilizację. Czy Rosjanie się na to zgodzą?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają