Putin

i

Autor: AP/Sergey Fadeichev Putin

Wojna na Ukrainie

Putin zwołał pilne spotkanie z Szojgu. Zapowiedział działania odwetowe wobec Zachodu

2022-12-22 9:00

Władimir Putin spotkał się z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu, kiedy tylko Wołodymyr Zełenski poleciał do Stanów Zjednoczonych. Dyktator w towarzystwie ministra wygłosił w środę, 21 grudnia kolejne niepokojące przemówienie na temat wojny na Ukrainie. Mówił o działaniach NATO i koniecznej jego zdaniem reakcji Rosji. Co powiedzieli Putin i Szojgu?

Putin odpowie na działania NATO? Szojgu mówi o rosyjskich wojskach na północnym zachodzie kraju

Władimir Putin wygłosi ważne przemówienie - taka zapowiedź Kremla wywołała niepokój w środę, 21 grudnia. Na pewno nie był to przypadek, że Władimir Putin pospiesznie spotkał się z ministrem obrony Siergiejem Szojgu i że wspólnie wygłosili przemowę właśnie teraz. 21 grudnia z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Putin i Szojgu mówili jednak nie o tym fakcie, a o dążeniach NATO do poszerzania swoich granic oraz o wzmacniania rosyjskiej armii. Zapowiedzieli działania. "Biorąc pod uwagę zamiar NATO rozbudowania potencjału wojskowego blisko rosyjskich granic i dążenie do rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję, konieczne są działania odwetowe zmierzające do stworzenia odpowiedniego zgrupowania wojsk w północno-zachodniej Rosji" - mówił Siergiej Szojgu. Jak dodał, w Rosji utworzone zostaną trzy nowe dywizje wojskowe. 

Putin powtarza, że wojna na Ukrainie to wina Zachodu, a nie Rosji

Co powiedział Władimir Putin? Rosyjski dyktator powtórzył swoje oskarżenia wobec Zachodu i sprowokowanie wojny na Ukrainie. "Zawsze uważaliśmy naród ukraiński za braci i nadal tak uważam. To, co się dzieje, to oczywiście tragedia – nasza wspólna tragedia. Ale to nie skutek naszej polityki. To skutek polityki innych krajów" - mówił Władimir Putin.

Przemówienie Putina to odpowiedź na wizytę Zełenskiego w USA

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił przed amerykańskim Kongresem, dziękując za systemy Patriot i 1,85 miliardów dolarów pomocy: "Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację. Jeden terrorysta znalazł drugiego [Zełenski mówił w tym momencie o Rosji i Iranie- red.]. To tylko kwestia czasu, kiedy uderzą przeciwko waszym innym sojusznikom, jeśli ich nie powstrzymamy. Musimy to zrobić".

Sonda
Czy rozważałeś/aś wyjazd z Polski w obawie o bezpieczeństwo kraju w związku z wojną w Ukrainie?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Co to za kraj? Nie patrz na mapę, tylko skorzystaj z podpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Kształt którego kraju przypomina obcas?
Express Biderzyckiej - Gen. Mieczysław Bieniek przejrzał Putina! Mówi, co się wydarzy po szczycie NATO
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany