Ważą się losy szczepionki Sputnik V. Czy Unia Europejska ją zatwierdzi?

2021-03-04 13:06 mw
Szczepienia Sputnik V w Argentynie
Autor: AP/Pavel Golovkin

Rosyjska szczepionka Sputnik V jest badana przez naukowców w Europejskiej Agencji Leków (EMA). W zeszłym miesiąc magazyn „The Lancet” opublikował wyniki badań nad szczepionką i to przysporzyło rosyjskiej szczepionce dobrej reklamy. Jak podkreśla magazyn „Bloomberg” już 42 kraje na całym świecie dopuściło do użytku Sputnik V. Czy szczepienie rosyjskim preparatem będzie możliwe w Unii Europejskiej?

Unijny program szczepień jest szeroko krytykowany za powolność w dostawach, kilka rządów europejskich krajów szuka pomocy do walki z pandemią COVID-19 poza Unią Europejską. Sputnik V trafił m.in. na Węgry, ale łącznie umowy z Rosją podpisały 42 kraje na całym świecie. Oprócz Węgier chęć szczepienia Sputnikiem V wykazał też czeski rząd, o czym pisaliśmy TUTAJ. Z kolei Słowacja również chce szczepić obywateli rosyjską szczepionką na COVID-19. 

Miasta widmo z początku pandemii. Tego widoku nie da się zapomnieć

Teraz UE rozpoczęła analizę danych z badań klinicznych dotyczących rosyjskiej szczepionki, co jest pierwszym krokiem w procesie, który może doprowadzić do zatwierdzenia szczepionki do stosowania w 27-osobowym bloku państw. Kanclerz Niemiec Angela Merkel skomentowała, że rosyjska szczepionka mogłaby być stosowana w krajach UE, jeśli zostanie zatwierdzona przez unijny organ. Europejska Agencja Leków (EMA) ma zdecydować tym samym, czy zgadza się na stosowanie rosyjskiej szczepionki, potrzebne są jednak testy i badania. 

Sputnik V zaczął zdobywać szersze międzynarodowe uznanie po tym, jak w zeszłym miesiącu czasopismo medyczne „The Lancet” opublikowało recenzowane wyniki badań tymczasowych, które wykazały 91,6 proc. skuteczność szczepionki. Rosja stała się pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciwko koronawirusowi, kiedy zezwoliła na jej użycie w sierpniu, przed przeprowadzeniem jakichkolwiek badań klinicznych na dużą skalę. 

Zobacz galerię Tu powstaje polska szczepionka na koronawirusa

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze