Słowacja. Zabójca dziennikarza Jana Kuciaka usłyszał WYROK!

2020-04-06 18:25 mos
Miroslav Marczek
Autor: AP Miroslav Marczek

Miroslav Marczek w końcu usłyszał wyrok! Były żołnierz przyznał się do zamordowania w lutym 2018 roku dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Dzisiaj słowacki sąd skazał go na 23 lata więzienia. Mężczyzna przyznał się także, że dwa lata wcześniej zamordował przedsiębiorcę Petra Molnarę.

Na początku tego roku Miroslav Marczek przyznał się do brutalnej zbrodni. 21 lutego 2018 roku zamordował dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego narzeczoną Martinę Kusznirovą. 27-letnia kobieta została zabita strzałem w głowę w kuchni, 27-letniego Kuciaka dwukrotnie postrzelono w klatkę piersiową w piwnicy. Dziś sąd w Pezinoku koło Bratysławy orzekł, że Marczek za popełnioną zbrodnię spędzi w więzieniu 23 lata. Dodatkowo wymiar sprawiedliwości zdecydował, że morderca straci cały swój majątek oraz wypłaci odszkodowanie w wysokości 21 tys. euro rodzicom zamordowanej pary.

ZOBACZ TEŻ: Pracownicy Biedronki otrzymają SPECJALNĄ nagrodę roczną!

Początkowo prokuratura oskarżająca Marczeka domagała się 25 lat pozbawienia wolności. Z kolei oskarżyciel posiłkowy, zatrudniony przez rodziny ofiar, wnosił o karę dożywocia. Finalnie postępowanie wobec samego Marcek zostało wyłączone z głównego procesu, gdy przyznał się do zbrodni. Postępowanie zostało skrócone do części dowodowej. 

Były żołnierz był także jednym z oskarżonych o zabójstwo w grudniu 2016 roku przedsiębiorcy z południa Słowacji Petera Molnara. Na drodze postępowania przyznał się do winy. Wyrok wobec Marczeka jest drugim, który sąd w Pezinoku wydał w sprawie zamordowania Kuciaka. W grudniu 2019 roku na 15 lat więzienia skazano pośrednika w zbrodni Zoltana Andruskę.
Sąd nadal prowadzi postępowanie wobec oskarżonego o zlecenie zbrodni Mariana Kocznera, jego współpracowniczki Aleny Zsuzsovej oraz współpracującego z Marczekiem Tomasza Szabo.

Wyrok wobec Marczeka jest drugim, który sąd w Pezinoku wydał w sprawie zamordowania Kuciaka. W grudniu 2019 r. na 15 lat więzienia skazano pośrednika w zbrodni Zoltana Andruskę.

Fala protestów na Słowacji

Dziennikarz Jan Kuciak planował opublikować w portalu Aktuality.sk artykuł o włoskiej mafii, która robiła interesy na Słowacji oraz jej korupcyjnych układach z rządzącą partią na Słowacji. Artykuł w niekorzystnym świetle przedstawiał szefa tego ugrupowania i premiera kraju, Roberta Fico. Masowe manifestacje doprowadziły do dymisji najwyższych urzędników, z premierem Robertem Fico, ministrem spraw wewnętrznych Robertem Kalinakiem i szefem słowackiej policji Tiborem Gasparem na czele.

SPRAWDŹ TAKŻE: Zakupy w czasie epidemii. Rzadziej, ale więcej

Najnowsze