Polacy wracają z Norwegii

i

Autor: Pexels Polacy wracają z Norwegii

Polacy rzucają pracę w Norwegii i masowo wracają do kraju. Ciężko uwierzyć, dlaczego!

2021-12-28 10:59

Nasi rodacy pakują manatki i jak najszybciej wracają do kraju, rezygnując z intratnej do niedawna pracy w Norwegii. Jak donoszą norweskie media, tamtejsza branża budowlana już zaczęła odczuwać skutki utraty polskiej siły roboczej. Tymczasem Polacy wracają do domu ze względu na pandemię, spadek wartości korony norweskiej i jeszcze jeden, wyjątkowo zaskakujący powód!

Tym powodem ma być... "gwałtowny wzrost płac w Polsce". Jak podaje Polska Agencja Prasowa, norweski nadawca publiczny NRK zaprezentował rozmowę z szefem organizacji polonijnej, hydraulikiem Wojciechem Persińskim, według którego wielu Polaków w ostatnim czasie wyjechało z Norwegii z powrotem do Polski lub do Niemiec.  "Zarobki są tam lepsze niż wcześniej, a praca w innym kraju jest trudna zarówno ze względu na inną kulturę, jak i język" - mówił. Podobnego zdania jest Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego. "W wielu krajach dzieje się coraz lepiej. Robotnicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w dalekiej Norwegii" - uważa. Wyjazdy z Norwegii nie są jednak czymś, co dzieje się dopiero teraz. Wg NRK Polacy zaczęli opuszczać ten kraj już w 2016 roku, gdy zaczęła spadać wartość korony norweskiej. Kolejnym powodem powrotów rodaków do kraju jest też Covid-19: jak informuje PAP, 2020 rok był dla pracujących w Norwegii imigrantów trudny z powodu wywołanych pandemią przestojów, zwolnień oraz zamknięcia granicy dla pracowników tymczasowych.

NIE PRZEGAP! Prawda o George'u Michaelu wyszła na jaw. Nie zgadniecie, z kim romansował!

Praca na budowie. Co zrobić, gdy nie ma osoby nadzorującej ekipę?

Norweska branża budowlana już odczuwa skutki wyjazdów Polaków z kraju. Leegaard przyznaje, że zaczyna się obawiać, że brak pracowników z Polski może spowodować opóźnienia w realizacji wielu projektów budowlanych, "w tym ważnych obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły". A może być jeszcze trudniej, bo jak wynika z badań FAFO, co czwarty Litwin i co piąty Polak pracujący w Norwegii, poważnie myślą o powrocie do ojczyzny.

NIE PRZEGAP! Mała dziewczynka ranna po demonstracji antyszczepionkowców. Jej matka użyła jej jak tarczy?

Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej pracy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają