Ta decyzja rozwścieczy Putina! Rosja właśnie zyskała nowego wroga?

2022-04-13 15:00
Szwecja i NATO
Autor: AP Szwecja wstąpi do NATO?

Możliwe, że już w czerwcu Szwecja dołączy do NATO. Wg "Svenska Dagbladet" chce tego premier Magdalena Andersson, choć ostateczna decyzja wymaga "dogłębnej analizy". "W związku z obecną sytuacją nie możemy jednak przeciągać tego procesu" - dodała w czasie konferencji zorganizowanej wspólnie z premier Finlandii, Sanną Marin, która też rozważa przystąpienie do Sojuszu. Co zrobi Putin?

Wszystko wskazuje na to, że będzie wściekły. Pytanie, czy zdecyduje się na coś więcej, niż gniew? Po doniesieniach o tym, że zarówno Szwecja, jak i Finlandia zacieśniają w ostatnim czasie swoje stosunki z NATO, Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla w rozmowie z brytyjską telewizją zapowiedział, że w razie dołączenia obu krajów do Sojuszu, Rosja musiałaby "zbalansować sytuację". Charly Salonius-Pasternak, badacz Fińskiego Instytutu Spraw Zagranicznych tłumaczył kilka dni temu, co to dokładnie znaczy. "To zmodyfikowana wersja powtarzanego od lat przez stronę rosyjską frazesu, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO, będzie mieć poważne konsekwencje militarne i polityczne" - mówił. Wydaje się jednak, że oba te kraje mogą dołączyć do Sojuszu jeszcze w tym roku. Chciałaby tego premier Szwecji, Magdalena Andersson. Szwedzkie media donoszą, że formalnie mogłoby się to stać na szczycie NATO w Madrycie, w dniach 29-30 czerwca.

CZYTAJ TAKŻE: Cztery lodówki trupów rosyjskich żołnierzy. "Kochałyście ich, wychowałyście, teraz ich weźcie!"

gen. Waldemar Skrzypczak: NATO nie boi się Putina. Polska powinna upomnieć się o Obwód Kaliningradzki [Super Raport]

O akces do NATO będzie się prawdopodobnie starała także Finlandia, choć do niedawna stała na stanowisku, że do Sojuszu nie dołączy. Skąd ta zmiana? "Rosja jest naszym sąsiadem. Widzimy, co dzieje się teraz na Ukrainie. Musimy zadać sobie pytanie, w jaki sposób możemy uniknąć podobnej sytuacji" - powiedziała w czasie środowej, wspólnej z Andersson konferencji premier Finlandii, Sanna Marin. Decyzja o tym, czy Finlandia będzie się starać o przystąpienie do Sojuszu ma zapaść w ciągu kilku tygodni. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosja ma nowego sojusznika? Dzięki niemu zdobyła sprzęt bojowy. "Trzy statki ciężkiej broni"

Sonda
Czy boisz się, że Putin zaatakuje państwa NATO?

Komentatorzy specjalizujący się w polityce międzynarodowej biorą pod uwagę, że chęć dołączenia obu tych krajów do NATO rozwścieczy Putina i sprawi, że stanie się jeszcze bardziej nieobliczalny. Jak jednak uważa szef Fińskiego Instytutu Spraw Zagranicznych, Mika Aaltoli, reakcja rosyjskiego prezydenta niczego nie zmieni. "Ewentualne środki odwetowe Rosji nie zawrócą Finlandii z drogi do NATO, lecz tylko przyspieszą ten proces" - mówi. 

CZYTAJ TAKŻE: Putin kazał wywieźć na Syberię 100 tysięcy Ukraińców. Dostają przerażające ulotki!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE